Metamfetamin kullanımına bağlı psikotik özellikler ve intihar olasılığı arasındaki ilişkide; depresyon, anksiyete algılanan sosyal destek, dürtüsellik ve kişilik özelliklerinin etkisi
The effects of depression, anxiety, perceived social support, impulsivity and personality traits on the relationship between psychotic features and suicide probability due to methamphetamine use
  1. Tez No: 911534
  2. Yazar: HİLAL BÜŞRA ARDIÇ USTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE AY DİKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çalışmamızda, klinik olarak psikotik bulgu göstermeyen G-MAKP tanılı bireylerde psikoz geçirmenin, intihar olasılığı ile ilişkili olup olmadığı; ayrıca G-MAKP tanılı bireylerde intihar olasılığını açıklamada depresyon, anksiyete, sosyal destek, dürtüsellik ve kişilik özelliklerinin etkisinin bulunup bulunmadığını, MAKB tanısı olan bireylerle karşılaştırmalı olarak araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Araştırmaya Haziran 2023-Haziran 2024 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Kliniği'ne başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden, DSM-5 kriterlerine göre MAKB tanılı 75 kişi ve klinik olarak psikotik bulgu göstermeyen geçirilmiş MAKP tanılı 75 kişi dahil edilmiştir. Araştırmada psikiyatrik tanılar DSM-5 aracılığıyla değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılmaya gönüllü olan tüm katılımcılar sosyodemografik veri formu, İntihar Olasılığı Ölçeği (İÖO), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck Anksiyete Envanteri (BAE), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ), Barrat Dürtüsellik Ölçeği (BDÖ-11), Eysenck Kişilik Anketi- Gözden Geçirilmiş/Kısaltılmış Ölçeği (EKA-GGK) ile değerlendirilmiştir. Ek olarak G-MAKP tanılı vakalara Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aim to investigate whether experiencing psychosis is associated with the risk of suicide in individuals diagnosed with past methamphetamine-induced psychotic disorder (P-MAPD), who do not clinically exhibit psychotic symptoms. Additionally, we aim to explore the effects of depression, anxiety, social support, impulsivity, and personality traits on explaining suicide risk in individuals diagnosed with P-MAPD, in comparison to individuals diagnosed with methamphetamine use disorder(MAUD). Materials and Methods: The study included 75 individuals diagnosed with MAUD and 75 individuals diagnosed with P-MAPD who do not exhibit clinical psychotic symptoms. Participants were recruited between June 2023 and June 2024 from the Psychiatry Clinic of the University of Health Sciences Bursa Yuksek Ihtisas Training and Research Hospital and voluntarily agreed to participate in the study. Psychiatric diagnoses were evaluated using DSM-5 criteria. All participants completed the Sociodemographic Data Form, Suicide Probability Scale (SPS), Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS), Barratt Impulsiveness Scale-11 (BIS-11), and the Eysenck Personality Questionnaire Revised/Short Form (EPQ-RS). In addition, the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS) was administered to individuals with P-MAPD.