Akut iskemik inme olgularında GDF-15 biyobelirteci ile ağır metal düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of heavy metal levels in acute ischemic stroke cases with GDF-15 biomarker
  1. Tez No: 911535
  2. Yazar: ESMA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE GÖKÇEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Nöroloji, Emergency Medicine, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
AMAÇ VE HİPOTEZ: Bu çalışma, akut iskemik inme olgularında büyüme farklılaşma faktörü-15 (GDF-15) düzeyleri ile ağır metal seviyeleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve GDF-15'in klinik bir biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın hipotezi, GDF-15 düzeyleri ile ağır metal seviyelerinin inme şiddeti ve klinik seyri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olabileceği yönündedir. YÖNTEM: Prospektif bir tasarıma sahip olan çalışmada, akut iskemik inme tanısı alan 64 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından benzer 64 sağlıklı kontrol grubu değerlendirilmiştir. Katılımcılardan alınan biyolojik örneklerde GDF-15 seviyeleri Enzim Bağlantılı İmmünosorbent Test (ELISA) yöntemiyle ölçülmüş, ağır metal düzeyleri ise İndüktif Eşleşmiş Plazma–Kütle Spektrometres (ICPMS) ile analiz edilmiştir. NIHSS skoru ve diğer klinik parametreler, inme şiddetini değerlendirmek için kullanılmıştır. Çalışmanın istatistik analizleri SPSS 29 paket programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE AND HYPOTHESIS: This study was conducted to investigate the association between growth differentiation factor-15 (GDF-15) levels and heavy metal concentrations in patients with acute ischemic stroke , and to evaluate the potential utility of GDF-15 as a clinical biomarker. The hypothesis of this study is that GDF-15 levels and heavy metal concentrations may have a significant impact on stroke severity and clinical course. METHOD: In this prospectively designed study, 64 patients diagnosed with acute ischemic stroke and 64 healthy controls similar in terms of age and gender were evaluated. Serum GDF-15 levels were measured using an enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA), and heavy metal levels were analyzed using Inductively Coupled Plasma-Mass Spectrometry (ICP-MS) in biological samples obtained from the participants. The National Institutes of Health Stroke Scale (NIHSS) score and other relevant clinical parameters were used to assess stroke severity. Statistical analyses of the study were performed using the SPSS 29 package program.