2020-2024 yıllarında istanbul'da otopsisi yapılmış uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımına bağlı vakaların adli tıbbi değerlendirilmesi
Forensic evaluation of cases with drug or stimulant related deaths autopsied in Istanbul between 2020 and 2024
  1. Tez No: 987833
  2. Yazar: SEZER ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÜZÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adalet Bakanlığı
  10. Enstitü: Adli Tıp Kurumu
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Uyuşturucu madde kullanımı, gün geçtikçe artış gösteren ve toplum sağlığı ile toplumsal geleceği etkileyen küresel bir sorun haline gelmiştir. Bu çalışmada Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesinde otopsisi yapılan ve uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımına bağlı öldüğü tespit edilen vakaların incelenmesi, ülkemizde ve dünyada yapılan çalışmalarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesinde 01/01/2020 – 31/12/2024 tarihleri arasında uyuşturucu veya uyarıcı maddelere bağlı öldüğü bildirilen 549 olgunun otopsi raporları retrospektif olarak incelenerek yapılmıştır. Bu olguların otopsi ve ölü muayene bulguları, sosyodemografik özellikleri, uyuşturucu madde çeşitleri, bu maddelerin organlarda sebep olduğu patolojik değişimlerin gösterilmesi ve uyuşturucu etken maddelerinin yıllar içindeki değişimi değerlendirilmiştir. Uyuşturucu veya uyarıcı maddelere bağlı öldüğü bildirilen 549 vakanın 519'u (%94,5) erkek, 30'u (%5,5) ise kadındır. Vakaların 255'i (%46,5) 25-39 yaş aralığında görülmüştür. Görülen en düşük yaş 15, en büyük yaş 74'tür. Vakaların ortalama yaşı 35,9'tir. Vakaların 196'sında (%35,7) opioidler, 173'ünde (%31,5) amfetamin/metamfetamin, 158'inde (%28,8) MDMA, 151'inde (%27,5) kokain ve mateabolitleri, 133'ünde (%24,2) sentetik kannabinoid bulunmuştur. 91 (%16,6) vakada esrar, 69 (%12,6) vakada ise etil alkol birlikteliği görülmüştür. Bu çalışma ile uyuşturucu madde kullanımına bağlı ölümlerin özellikleri ve risk faktörlerinin ortaya çıkarılması, hedefe yönelik müdahale stratejilerinin geliştirilmesine ve önleyici politikaların etkili biçimde planlanmasına katkı sağlayacak bir kaynak oluşturulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of illicit drugs has become a growing global problem that increasingly affects public health and the future of societies. This study aimed to examine the cases that underwent autopsy at the Morgue Department of the Council of Forensic Medicine and were determined to have died due to the use of illicit or stimulant substances, and to compare the findings with national and international studies. This study was conducted retrospectively by reviewing the autopsy reports of 549 cases reported to have died due to illicit or stimulant substance use between 01.01.2020 and 31.12.2024 at the Morgue Department of the Council of Forensic Medicine. Autopsy and external examination findings, sociodemographic characteristics, types of illicit substances detected, the pathological effects on the organs, and the temporal distribution of the detected illicit substances were evaluated. Of the 549 cases reported to have died due to illicit or stimulant substance use, 519 (94.5%) were male and 30 (5.5%) were female. A total of 255 cases (46.5%) were between 25 and 39 years of age. The youngest case was 15 years old, and the oldest was 74. The mean age was 35.9 years. Opioids were detected in 196 cases (35.7%), amphetamine/methamphetamine in 173 cases (31.5%), MDMA in 158 cases (28.8%), cocaine and its metabolites in 151 cases (27.5%), and synthetic cannabinoids in 133 cases (24.2%). Cannabis was detected in 91 cases (16.6%), and ethyl alcohol co-use was present in 69 cases (12.6%). This study aims to identify the characteristics and risk factors of drug-related deaths and to provide a scientific basis that can contribute to the development of targeted intervention strategies and the effective planning of preventive public health policies.