Menapozdaki kadınlarda farklı östrojen yerine koyma tedavilerinin serum SHBG DHEAS ve Serbest Testosteron düzeylerine etkileri
The Effects of different estrogen replacement therapies on serum SHBG DHEAS and Free Testosteron levels in menopausal women
- Tez No: 91154
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN AYGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, menopozdaki hastalarda 2.5 mg tibolonun, 0.625 mg oral konjuge östrojenin (OKE) ve 0.625 mg OKE + 2.5 mg medroksi progesteron asetatın (MPA); SHBG, DHEAS ve serbest testosteron düzeylerine etkisini saptamaktır. Bu çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Menopoz Kliniği'ne başvuran 65 kadın üzerinde yapıldı. Menopoza giren 24 hastaya Tibolon, 21 hastaya 0.625 mg OKE ve 20 hastaya 0.625 mg OKE + 2.5 mg MPA 12 ay süreyle verildi. Çalışmaya alınan tüm kadınların VKİ'leri hesap landı. Başlangıçta ve 12.ayda serum E2, FSH, LH, SHBG, DHEAS ve S. testosteron düzeyleri ölçüldü. Başlangıçta Uç grupta da ortalama E2 düzeyleri düşük, FSH, LH düzeyleri yük sekti. Başlangıç SHBG ve DHEAS düzeyleri üç grupta üreme çağına göre düşükken, S. testosteron düzeyleri üreme çağındaki değerlere yakındı. 0.625 mg OKE ve 0.625 mg OKE + 2.5 mg MPA, E düzeylerini anlamlı olarak artırırken, tibolon tedavisi ile E2 düzeyleri istatistiksel anlamlı olarak değişmedi.71 Tibolon tedavisi ile FSH ve LH anlamlı oranda baskılanmadı. 0.625 mg OKE ve 0.625 mg OKE + 2.5 mg MPA FSH düzeylerini anlamlı olarak baskılarken, LH dü zeylerindeki azalma istatistiksel olarak anlamlı değildi. 0.625 mg OKE ve 0.625 mg OKE + 2.5 mg MPA, SHBG düzeylerini 12.ayın so nunda anlamlı olarak artırdılar. Tibolon tedavisi, SHBG düzeyinde bir değişikliğe ne den olmadı. 0.625 mg OKE + 2.5 mg MPA, DHEAS düzeylerini anlamlı artırırken, OKE ve tibolon DHEAS düzeylerinde anlamlı değişiklik yapmadılar. Serbest testosteron dü zeyleri tibolon tedavisinin sonunda artarken, OKE ve OKE + MPA tedavileriyle azal dı. Ancak her üç grupta da 12. ay sonunda serbest testosteron değerleri istatistiksel anlamlı fark göstermedi. Sonuç olarak, Oral konjuge östrojen tedavisi alan gruplarda SHBG düzeyleri an lamlı olarak artarken, tibolonun SHBG düzeylerine olumlu ya da olumsuz bir etkisini saptamadık. Fizyolojik menopozda olan kadınlarda, oral konjuge östrojen ve proges- teron tedavisi ile 12. ayın sonunda DHEAS düzeyleri anlamlı olarak arttı. Ooferekto- mi yapılan kadınlarda ise oral konjuge östrojen tedavisi ile 12. ayın sonunda DHEAS düzeylerindeki artış istatistiksel olarak anlamlı değildi. Tibolon tedavisi ise DHEAS düzeylerinde herhangi bir değişikliğe neden olmadı. Oral konjuge östrojenler ve ti bolon S.testosteron düzeylerini anlamlı oranda değiştirmediler. Postmenopozal dönemdeki sağlanan E2 düzeyinin, serum overyan ve/veya adrenal androjen düzeylerindeki değişikliklerle ilgili olabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effects of Different Estrogen Replacement Therapies on Serum SHBG, DHEAS and Free Testosteron Levels in Menopausal Women The aim of our study is to evaluate the effects of tibolone, 0.625 mg OKE and 0.625 mg OKE + 2.5 mg MPA on SHBG, DHEAS and free testosteron levels. This study was made on the sixty-five women who applied Clinic of Menopause, Department of Gynecology and Obstetrics, Erciyes University, Medical Faculty. Twenty-four postmenopausal women received 2.5 mg tibolone, twenty one women re ceived 0.625 mg OKE and twenty women received 0.625 mg OKE + 2.5 mg MPA for 12 months. Body mass index of all women was calculated. E2, FSH, LH, SHBG, DHEAS and free testosteron levels were measured at the begining and 12th month. Basal serum E2 levels were low, and FSH, LH levels were high in both three gro ups. The results were correlated with menopausal E2, FSH and LH levels. Basal se rum SHBG and DHEAS levels were significantly lower in postmenopausal women than in premenopausal women. Bui, free testosteron levels were not different from73 premenopausal free testoseteron levels. The levels of E2 were significantly increased with 0.625 mg OKE and 0.625 mg OKE + 2.5 mg MPA therapy. E2 levels were increased with tibolone therapy, too. But, it was not significant. Gonadotropin levies did not decreased significantly in women with treated tibolo ne. 0.625 mg OKE and 0.625 mg OKE + 2.5 mg MPA therapy significantly reduced FSH levels, but elevated serum concentrations of LH in postmenopausal womenwere not significantly decreased by OKE and OKE + MPA therapy. Patients treated with 0.625 mg OKE and 0.625 mg OKE + 2.5 mg MPA showed- serum SHBG levels significantly higher than basal serum SHBG levels, on the other hand; tibolone therapy has not significantly effect on serum SHBG levels. Patients treated with 0.625 mg OKE + 2.5 mg MPA showed plasma DHEAS le vels significantly higer than 0.625 mg OKE and tibolone. While tibolone administrati on elevated concentration of free testosteron, OKE and OKE + MPA decreased the le vels of free testosteron. The present data show that the oral conjugated estrogens are able to increase SHBG serum concentration, while tibolone is not effective. The levels of DHEAS we re significantly higher in natural menopausal women with treated OKE + MPA than in ooferectomized women with treated OKE. Oral conjugated estrogens and tibolone ha ve not significant effect on free testosteron levels. We are suggesting that E2 levels in postmenopausal women are connected with ovarian and/or adrenal androgen levels.