Genç ve yetişkinlerde internet bağımlılığı ve dindarlık
Internet addiction and religiosity in young people and adults
- Tez No: 911555
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın temel amacı genç ve yetişkin bireylerde internet bağımlılığı ve dindarlık arasında bir ilişkinin olup olmadığını incelemektir. Bu amaç çerçevesinde çalışmanın temel problemi şudur:“İnternet bağımlılığı ve dindarlık arasında bir ilişki var mıdır?”bu problem çerçevesinde çalışma, nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmıştır. Çalışmanın evreni Trabzon ili Ortahisar ilçesinde yaşayan genç ve yetişkinlerdir. Çalışmanın örneklemi ise basit tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen Trabzon ili Ortahisar ilçesinde yaşayan 18-75 yaş arasında, 482'si (%65.3), kadın ve 256'sı (%34.7), erkek toplam 738 bireylerdir. Çalışmada verileri kişisel bilgi formu, Young'un internet bağımlılık testi ve Ok dini tutum ölçeği kullanılarak hazırlanan anketle toplanmıştır. Toplanan verileriler, veri analizi için SPSS programına aktarılmış frekans analizi, t testi, ANOVA, korelasyon analizi ve regresyon analizine tabii tutulmuştur. Bu çalışmada yapılan analizlerden elde edilen sonuçlar ise şunlardır: İnternet bağımlılığı ve dindarlık arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki vardır. Erkeklerin internet bağımlılığı düzeyinin kadınlardan anlamlı derecede yüksektir. Kadınların dindarlık düzeyi ise erkeklerden daha yüksek olduğu bulunmuştur. Yaş arttıkça internet bağımlılığı azalırken, dindarlık düzeyinin arttığı tespit edilmiştir. Katılımcıların ekonomik düzeyleri arttıkça dindarlık düzeyleri artarken internet bağımlılık düzeyleri düşmektedir. Meslek değişkenine göre dindarlık farklılaşsa da internet bağımlılığı değişmemektedir. Bu bulgular göz önünde bulundurularak dindarlığın internet bağımlılığından koruyucu ve tedavi edici etkisi olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between internet addiction and religiosity among young and adult individuals. Within this framework, the main problem of the study is as follows:“Is there a relationship between internet addiction and religiosity?”The study is designed according to the correlational survey model, which is one of the quantitative research designs. The population of the study consists of young and adult individuals residing in the Ortahisar district of Trabzon province. The sample of the study includes a total of 738 individuals, aged between 18 and 75, who were selected through a simple random sampling method: 482 (65.3%) of them are women and 256 (34.7%) are men. Data were collected through a questionnaire that includes a personal information form, Young's Internet Addiction Test, and the Ok Religious Attitude Scale. The collected data were transferred to the SPSS program for analysis and were subjected to frequency analysis, t-test, ANOVA, correlation analysis, and regression analysis. The findings obtained from the analyses in this study are as follows: There is a significant negative relationship between internet addiction and religiosity. The level of internet addiction among men is significantly higher than that of women, whereas women were found to have a higher level of religiosity compared to men. As age increases, internet addiction decreases, while the level of religiosity increases. It was observed that as economic level increases, religiosity also increases, while internet addiction decreases. Although religiosity varies according to occupation, internet addiction does not. Considering these findings, it can be suggested that religiosity may have a protective and therapeutic effect against internet addiction.