Investigation of neurorestorative properties of intranasallyadministered colostrum-derived exosomes in periventricularleukomalacia model
Kolostrum kökenli intranazal eksozom tedavisinin periventriküler lökomalazi sıçan modelinde nörorestoratif etkinliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 952222
  2. Yazar: ŞERİFE BEYZA TÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Periventriküler lökomalazi (PVL) prematüre yeni doğanlarda görülen beyin hasarıdır. PVL'li olgularda izlemde gözlenen kognitif ve motor bozukluklar, bu bireylerin kendi aktivitelerini yeterli düzeyde yapmalarının önüne geçmekte, aynı zamanda topluma katılım becerilerini de kısıtlamaktadır. PVL için henüz güncel spesifik tedavi stratejisi yoktur ve mevcut yaklaşım risk altındaki bebeklerin doğumdan sonra serebral perfüzyonun korunmasına yöneliktir. Bu çalışmadaki temel amacımız beyine geçebilme kapasitesine sahip kolostrum kökenli eksozomlar ile nörorestoratif tedavi yöntemi geliştirilmesidir. Anne sütü eşsiz bir biyolojik sıvı olup içeriğindeki mezenkimal kök hücreler, mikroRNA'lar, ekstrasellüler veziküller, nörotrofik mediatörler ile nutrisyon dışında da fonksiyonları olabileceğini düşündürmektedir. Yapılan çalışmalardan kolostrumun intraventriküler kanaması olan prematüre bebeklere uygulandığında nöroprotektif olabileceğine işaret eden retrospektif veriler elde edilmiştir. Ancak kolostrumun bunu nasıl ve hangi mekanizmalar aracılığı ile yaptığı bilinmemektedir. Hipotezimizin desteklenmesi amacıyla kolostrumda bulunan eksozomların beyin dokusuna geçişinin gösterilmesi ve PVL modelinde beyin hasarı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi planlanmıştır. İlk aşama kolostrumdan elde edilen eksozomların intranazal enjeksiyon ile beyin dokusuna geçişi immünflorasan boyama yöntemiyle gözlemlendi. İkinci aşamada ise beyine geçen kolostrum kökenli eksozomların, ve PVL modeli uygulanan sıçanlarda nörorestoratif etkileri, qPCR, immünflorasan boyama ve davranış testleriyle değerlendirildi. Çalışmamız kolostrum kökenli eksozomların beyne geçişini ve etkinliğini araştıran ilk çalışma olması açısından orijinaldir. Çalışma sonuçlarının yenidoğan beyin hasarında kolostrum uygulanmasıyla ilgili farklı bir pencere açacağını, bu yaklaşımın farklı etiyolojilere sahip beyin hasarı modellerinde de öncü bir yaklaşım olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Periventricular leukomalacia (PVL) is a brain injury seen in preterm infants. PVL causes a significant social, cultural, and economic burden by causing permanent disabilities throughout life. Cognitive and motor impairments observed during the follow-up in cases with PVL prevent these individuals from doing their own activities at an adequate level and at the same time limit their ability to participate in society. There is no specific treatment modality for PVL, and current management includes maintaining a stable cerebral perfusion after birth. Our main aim in this study is to develop and neurorestorative treatment method with colostrum-derived exosomes that have the capacity to enter the brain. Breast milk is a unique biological fluid, and it suggests that it may have functions other than nutrition with its contents, mesenchymal stem cells, microRNAs, extracellular vesicles, neurotrophic mediators. Retrospective data have been obtained from the studies that indicates colostrum can be neuroprotective when administered to premature babies with intraventricular hemorrhage. However, it is not known how colostrum does this and by what mechanisms. To support our hypothesis, it was planned to show the transition of exosomes in colostrum to brain tissue and to evaluate their effects on brain damage in the PVL model. In the first stage, the passage of exosomes obtained from colostrum into the brain tissue by intranazal injection was observed by the immunofluorescent staining method. In the second stage, the effect of colostrum-derived exosomes entering the brain and their neurorestorative effects in rats with the PVL model were evaluated by qPCR, immunofluorescent staining, and behavioral tests. Our study is original, which will be the first study investigating the penetration of intranazally administered colostrum-derived exosomes into the brain and its effectiveness. We think that the results of the study will open a different window regarding the application of colostrum in neonatal brain injury, and this approach will be a pioneering approach in brain injury models with different etiologies.