Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde çevrimiçi cinsel tacize ilişkin bakış açılarının değerlendirilmesi
Evaluation of perspectives on online sexual harassment among Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine students
- Tez No: 915878
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YÜCEL BEYAZTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızda Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi 1.-5. sınıf öğrencilerinin sosyodemografik özelliklerini, internet ve çevrimiçi platformları kullanım alışkanlıklarını, çevrimiçi cinsel tacize maruz kalıp kalmadıklarını, hangi çevrimiçi cinsel taciz türlerine maruz kaldıklarını, çevrimiçi cinsel tacize karşı gösterdikleri tutumları incelemek, ülkemiz ve dünya literatürüne kaynak oluşturmak ve çevrimiçi cinsel tacizin yaygınlığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmaya 18-30 yaş aralığındaki 159'u kadın, 151'i erkek olan 1.-5. sınıf toplam 310 öğrenci katılmıştır. Katılımcılara 8'i istenmeyen cinsel ilgi, 4'ü cinsiyet temelli taciz alt ölçek olmak üzere toplam 12 sorudan oluşan Çevrimiçi Cinsel Taciz Ölçeği uygulanmıştır. Katılımcılardan ölçek sorularına 5'li Likert (0=Hiç, 1=Bir veya iki kez, 2=Birkaç kez, 3=Çok kez, 4=Her zaman) göre cevap vermeleri istenmiştir. Ölçekten alınan puanlar arttıkça katılımcıların çevrimiçi cinsel tacize maruz kalma oranlarının arttığı kabul edilmiştir. Çalışmamızda erkeklerin toplam ölçek puanı (ss=6,21), istenmeyen cinsel ilgi puanı (ss=4,45) ve cinsiyet temelli taciz puanı (ss=2,05), kadınların toplam ölçek puanı (ss=4,99), istenmeyen cinsel ilgi puanı (ss=3,46) ve cinsiyet temelli taciz puanı (ss=1,89) göre daha yüksek bulunmuştur. Buna göre erkeklerin istenmeyen cinsel ilgiye (p=0,025) kadınlara göre daha çok maruz kaldıkları sonucuna varılmıştır. Katılımcıların çevrimiçi cinsel tacize en çok maruz kaldıkları uygulamalara baktığımızda birinci sırada Instagram (n=165), ikinci sırada Twitter (n=43) ve üçüncü sırada Tiktok (n=22) yer alırken, taciz edenlerin ise birinci sırada tanınmayan kişiler (n=158), ikinci sırada anonim/sahte hesaplar (n=143), üçüncü sırada okuldan biri (n=48) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, Sivas Cumhuriyet University Faculty of Medicine 1st-5th grades. The aim of this study is to examine the sociodemographic characteristics of 10th grade students, their habits of using the internet and online platforms, whether they are exposed to online sexual harassment, which types of online sexual harassment they are exposed to, their attitudes towards online sexual harassment, to create a resource for our country and the world's literature, and to reveal the prevalence of online sexual harassment. The study included 159 women and 151 men, aged 18-30, from 1st to 5th grades. A total of 310 students participated in the class. The Online Sexual Harassment Scale, consisting of a total of 12 questions, 8 of which were unwanted sexual attention and 4 of which were gender-based harassment subscales, was applied to the participants. Participants were asked to answer the scale questions on a 5-point Likert scale (0 = Never, 1 = Once or twice, 2 = A few times, 3 = Many times, 4 = Always). It is accepted that as the scores from the scale increase, the rate of participants being exposed to online sexual harassment increases. In our study, men's total scale score (sd=6.21), unwanted sexual attention score (sd=4.45) and gender-based harassment score (sd=2.05), women's total scale score (sd=4.99), unwanted sexual attention score (sd=4.45) and It was found to be higher than the sexual interest score (sd=3.46) and gender-based harassment score (sd=1.89). Accordingly, it was concluded that men were more exposed to unwanted sexual attention (p = 0.025) than women. When we look at the applications where participants are most exposed to online sexual harassment, Instagram comes first (n=165), Twitter (n=43) comes second and Tiktok (n=22) comes third, while unknown people (n=158) rank first among the harassers.), anonymous/fake accounts came second (n=143), and someone from the school came third (n=48).