Üniversite öğrencilerinde dini tutum, romantizm ve eş seçim tercihleri arasındaki ilişkilerin incelenmesi (Sivas Cumhuriyet Üniversitesi örneği)
Examination of the relations between religious attitude, romance, and mate selection preferences in university students (Sivas Cumhuriyet University example)
  1. Tez No: 694977
  2. Yazar: NECLA KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu tezde, Cumhuriyet Üniversitesi'nde 2018–2019 yılında öğrenim gören üniversite öğrencilerinin dini tutum, romantizm ve eş seçim tutumları ile ilgili görüşleri ve bu değişkenler arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 374 kadın, 319 erkek olmak üzere 693 üniversite öğrencisi oluşturmuştur. Araştırmada katılımcıların dini tutumları hakkında veri toplamak için OK Dini Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların romantizm ve eş seçim tercihlerine tespit etmek için Romantizm ve Eş Seçimi Tutum Ölçeği (REST) kullanılmış, kişisel özelliklere ilişkin bilgilerin toplanması içinse araştırmacı tarafından geliştirilen Sosyo-demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 17 istatistik paket programında analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde gerekli görülen Tek Örneklem T-Testi, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Bağımsız Örneklem T-Testi, Tek Yönlü ANOVA ve Tukey HSD testleri kullanılmıştır. Çalışmada Sivas Cumhuriyet Üniversitesi öğrencilerinde, dini tutum, romantizm ve eş seçim tercihleri ile birlikte bu değişkenler arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda dini tutum, romantizm ve eş seçim tercihleri ve arasında anlamlı düzeyde ilişki tespit edilmiştir. Bununla birlikte sosyo-demografik değişkenler ile dini tutum ve eş seçim tercihleri arasında grup puanlarının farklılaştığı tespit edilmiştir. Sosyo-demografik değişkenlerden cinsiyete göre öğrenciler arasında fakülteler bazında, aile değişkeni ve eş olarak seçilecek kişilerin yaş, eğitim, etnik köken ve eğitim düzeyleri ile gerek dini tutum gerekse eş seçim tercihlerinde ve ölçek alt boyutlarında anlamlı düzeyde ilişkilerin olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Veriler üzerinden eş olarak seçilecek kişinin eğitim düzeyinin kendisiyle aynı olmasını tercih edenlerin oranının diğerlerine göre daha fazla olduğu görülmüştür. Katılımcıların çoğunlukla eş olarak tercih edecekleri kişinin kendisinden daha büyük olmasını istedikleri sonucu elde edilmiştir. Çalışma grubu eş tercihlerinde etnik kökenin kendileriyle aynı olması yönünde tercihte bulunmuş, eş olarak seçilecek kişinin yaş, ekonomik durum ve etnik kökenine kıyasla dini inancının kendileri ile aynı olması yönünde daha yüksek oranda bir beklentide oldukları görülmüştür. Romantizm ve eş seçimi ölçeği beraber yaşama alt boyutunun dini tutum ölçeğinden alınan toplam puan ile duyuşsal, davranışsal ve ilişkisel alt boyutları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki saptanmıştır. Romantizm ve eş seçimi ölçeğinin çaba gösterme alt boyutu ile dini tutum ölçeğinin duyuşsal alt boyutu arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişkinin var olduğu araştırma sonucunda elde edilen sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, the views of university students studying at Sivas Cumhuriyet University in 2018-2019 on religious attitudes, romance and partner choice attitudes in marriages were discussed. The sample of the study consisted of 693 university students, 374 females and 319 males. The OK Religious Attitude Scale was used to collect data on the religious attitudes of the participants in the study. The Romance and Partner Choice Attitude Scale (REST) was used to determine the romance and partner choice preferences of the participants. In order to collect information on personal characteristics, the Socio-demographic Information Form developed by the researcher was used. The data obtained were analyzed in SPSS 17 statistical program. Single-Sample T-Test, Pearson Product-Moment Correlation Analysis, Independent Sample T-Test, One-Way ANOVA and Tukey HSD tests were used to analyze the data. In the study, religious attitudes and partner choice preferences of Sivas Cumhuriyet University students were examined. It was determined whether romance and partner choice attitudes differ in terms of variables and the relationship between these two variables. In our study, it was determined that there is a significant relationship between socio-demographic variables and religious attitudes as well as the relationship between romance and partner choice attitudes and religious attitudes. However, it was determined that the group scores differed between socio-demographic variables, religious attitudes, and partner choice preferences Among the socio-demographic variables, it was concluded that there were significant relationships among the students on the faculties basis, family variable, age, education, ethnicity and education levels of the people to be chosen as spouses, religious attitudes, partner choice preferences, and scale sub-dimensions according to gender. According to the data, it has been seen that the rate of those who prefer the education level of the person to be chosen as the same as himself/herself is higher than the others. It was concluded that the participants mostly wanted the person they would prefer as a partner to be older than themselves. The study group preferred to have the same ethnic origin in their partner preferences, and it was seen that they had a higher expectation that the person to be chosen as a partner would have the same religious belief as them compared to their age, economic status, and ethnic origin. A negative significant relationship was determined between the total score obtained from the religious attitude scale of the romance and partner selection scale sub-dimension and the affective, behavioral, and relational sub-dimensions. It is among the results of the research that there is a positive and significant relationship between the effort sub-dimension of the romance and partner selection scale and the affective sub-dimension of the religious attitude scale.