Farklı şelasyon ajanlarının üç tip kök kanal patının itme bağlanma dayanımı üzerine etkisi
Impact of different chelating agents on the push-out bond strength of three types of root canal sealers
- Tez No: 911623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA KOŞAR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Farklı Şelasyon Ajanlarının Üç Tip Kök Kanal Patının İtme Bağlanma Dayanımı Üzerine Etkisi Bu çalışmanın amacı, farklı şelasyon ajanlarının üç farklı tip kök kanal patının kök dentinine itme bağlanma dayanımı üzerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmada, 40 adet tek köklü alt premolar diş kullanıldı. Her bir dişin kök koronal kısmından 1 ± 0,1 mm kalınlığında dört adet horizontal kesit elde edildi ve tüm kök kesitlerinde 1 mm çapında üç adet kanal benzeri kavite oluşturuldu. Dentin kesitleri, şelasyon ajanlarına göre üç deney (%17 EDTA, %1 fitik asit, %1 perasetik asit) ve bir kontrol grubuna (distile su) ayrıldı. Her grup, ilgili solüsyonda bekletildikten sonra kanal benzeri kaviteler, kullanılacak kanal patına göre üç alt gruba (AH Plus, BioRoot RCS, GuttaFlow Bioseal) ayrıldı (n=40). Kanal patları bu kavitelere yerleştirildi ve bir hafta sonra örneklere itme bağlanma dayanımı testi uygulandı. Ayrıca örnekler başarısızlık tipine göre değerlendirildi. Veriler, iki yönlü ANOVA testi ile analiz edildi. Tüm kök kanal patlarında, kullanılan şelasyon ajanları, kontrol grubuna göre bağlanma dayanımını anlamlı derecede artırmıştır. AH Plus'ın bağlanma dayanımı, EDTA grubunda en yüksek olup fitik asit ve perasetik asitten anlamlı derecede yüksektir (sırasıyla p0,05). GuttaFlow Bioseal'in bağlanma dayanımı, kullanılan şelasyon ajanı çeşidinden etkilenmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Impact of Different Chelating Agents on The Push-Out Bond Strength of Three Types of Root Canal Sealers The aim of this study was to evaluate the impact of different chelating agents on the push-out bond strength of three different types of root canal sealer to root dentin. In the study, 40 single-rooted mandibular premolar teeth were used. Four horizontal sections of 1 ± 0.1 mm thickness were taken from the coronal part of the root of each tooth, and three canal-like cavities of 1 mm in diameter were formed in all root sections. The dentin sections were divided into three experimental groups (17% EDTA, 1% phytic acid, 1% peracetic acid) and one control group (distilled water) according to the chelating agents. After each group was immersed in the relevant solution, the canal-like cavities were divided into three subgroups (AH Plus, BioRoot RCS, GuttaFlow Bioseal) according to the root canal sealer to be used (n=40). The root canal sealers were placed in these cavities and after one week, the specimens were subjected to a push-out bond strength test. The specimens were also evaluated according to failure types. Data were analysed by two-way ANOVA. In all root canal sealers, the chelating agents used significantly increased the bond strength compared to the control group. The bond strength of AH Plus was highest in the EDTA group and significantly higher than phytic acid and peracetic acid (respectively p0.05). The bond strength of GuttaFlow Bioseal was not affected by the type of chelating agent used (p>0.05).