Modifiye radikal mastektomi operasyonunda erektör spina plan bloğunun postoperatif ağrı ve anksiyeteye etkisi
In modified radical mastectomy operation erector spina plan block effect on postoperative pain and anxiety
  1. Tez No: 911625
  2. Yazar: ÖZGE HAKLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU AÇIKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Modifiye radikal mastektomi operasyonunda erektör spina plan bloğunun postoperatif ağrı ve anksiyeteye etkisinin araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Meme kanseri sebebiyle genel anestezi altında modifiye radikal mastektomi operasyonu planlanan ve anestezi öncesi değerlendirmede; 18-65 yaş arası, ASA sınıflaması I-II olan, bilgilendirilmiş gönüllü onam formunu imzalayan 66 olgu çalışmaya dahil edildi. Hastalar çalışma grubu ve kontrol grubu olarak kura yöntemiyle belirlendi. Bu işlem ameliyattan 24 saat önce yapıldı. Gruplar, blok uygulananlar ESPB Çalışma grubu (n=33) ve blok uygulanmayanlar Kontrol grubu (n=33) olarak belirlendi. Hastaların preoperatif demografik verileri kaydedildi. Ameliyattan önceki 24 saat içerisinde 20'şer maddeden oluşan STAI-I (Durumluk Kaygı Ölçeği) ve STAI-II (Sürekli Kaygı Ölçeği) anksiyete ölçekleri ile bütün olguların kaygı düzeyleri değerlendirildi. Ameliyat öncesi çalışma grubuna uyutulmadan önce T4 seviyesinden USG rehberliğinde 22 G, 50 mm blok iğnesi ile 5 ml %0,5'lik (25 mg) bupivakain+5 ml serum fizyolojik (toplam 10 ml) içeren lokal anestezik solüsyonu kullanılarak torakal ESPB uygulandı. Tüm olgular standart genel anestezi prosedürü ile uyutuldu, rutin vaka takipleri yapıldı ve operasyonlarının bitmesine 15 dk kala IV analjezik (NSAİİ) ve tramadol içeren HKA uygulandı ve HKA infüzyonu 24 saat boyunca devam etti. Hastaların postoperatif takiplerinde 6., 12. ve 24. saatlerde VAS değerleri, HKA ile tramadol tüketim miktarları, HKA ile bolus sayıları, kalp atım hızları, sistolik ve diyastolik kan basınçları, ek analjezik gereksinimleri ve 24. Saatte STAI-I (Durumluk Kaygı Ölçeği) ve STAI-II (Sürekli Kaygı Ölçeği) anksiyete ölçekleri ile kaygı durumları kayıt edildi. Bulgular: Her iki grubun demografik verileri karşılaştırıldığında benzer saptandı. Postoperatif 6., 12. ve 24. saat VAS değerleri, HKA ile 24 saatlik toplam tramadol tüketim miktarı ve bolus sayısı, ek doz analjezik ihtiyacı kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek saptandı. ESPB uygulanan çalışma grubundaki hastaların postoperatif anksiyete düzeyleri uyguladığımız STAI-I ve STAI-II (Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği) ölçek sonuçlarına göre istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha düşük saptandı. Hastaların takiplerinde kalp atım hızları, sistolik ve diyastolik kan basınçları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda modifiye radikal mastektomi uygulanan hastalarda ESPB'nin postoperatif ilk 24 saatte intravenöz analjezik ve opioid tüketimini azalttığı, VAS değerlerini ve postoperatif anksiyete düzeylerini düşürdüğü saptandı. Ultrasonografi eşliğinde uygulanan ESPB'nin meme cerrahisi uygulanan hastalarda, postoperatif dönemde analjezi sağlamak ve opioid tüketimini azaltmak için alternatif, güvenli ve etkili bir teknik olduğunu düşünmekteyiz. Dolayısıyla ESPB uygulaması geleneksel analjezik yöntemlere karşı bir alternatif olabilir. Fakat literatürde sınırlı sayıda hasta ve klinik çalışma olması sebebiyle hasta ve çalışma sayısının artırılması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this study is; to investigate the effect of erector spinae plane block on postoperative pain and anxiety in modified radical mastectomy operation. Material and Methods: Modified radical mastectomy operation was planned under general anesthesia due to breast cancer and in the pre-anesthesia evaluation; 66 subjects, aged 18-65, with ASA classification I-II, and who signed the informed consent form, were included in the study. Patients were determined as the study group and control group by lottery method. This procedure was performed 24 hours before surgery. The groups were determined as the ESPB group (n=33) for those who received blocks, and as the Control group (n=33) for those who did not receive blocks. Preoperative demographic data of the patients were recorded. The anxiety levels of all cases were evaluated with the STAI-I (State Anxiety Inventory) and STAI-II (Trait Anxiety Scale) anxiety scales, which consist of 20 items each, within 24 hours before the surgery. Before the surgery, thoracic ESPB was performed on the study group using a local anesthetic solution containing 5 ml of 0.5% bupivacaine (25 mg) + 5 ml of physiological saline (10 ml in total) with a 22 G, 50 mm block needle under USG guidance at the T4 level before being anesthetized. All cases were anesthetized with a standard general anesthesia procedure, routine case follow-ups were performed, and PCA containing IV analgesics (NSAIDs) and tramadol was administered 15 minutes before the end of the operations, and PCA infusion continued for 24 hours. In the postoperative follow-up of the patients, VAS values at the 6th, 12th and 24th hours, tramadol consumption amounts with PCA, bolus numbers with PCA, heart rate, systolic and diastolic blood pressures, additional analgesic requirements and STAI-I (State Anxiety Inventory) at the 24th hour.) and STAI-II (Trait Anxiety Inventory) anxiety scales and anxiety states were recorded. Results: When the demographic data of both groups were compared, they were found to be similar. Postoperative 6th, 12th and 24th hour VAS values, 24-hours total tramadol consumption amount and bolus number by PCA, and additional dose analgesic need were determined to be statistically significantly higher in the control group. The postoperative anxiety levels of the patients in the study group who underwent ESPB were found to be statistically significantly lower than the results of the STAI-I and STAI-II (State-Trait Anxiety Scale) scales we applied. When the heart rate, systolic and diastolic blood pressures of the patients were compared during their follow-up, no statistically significant difference was detected. Conclusion: In our study, it was found that ESPB reduced intravenous analgesic and opioid consumptions in the first 24 hours postoperatively and reduced VAS values and postoperative anxiety levels in patients who underwent modified radical mastectomy. We think that ultrasonography-guided ESPB is an alternative, safe and effective technique to provide analgesia and reduce opioid consumption in the postoperative period in patients undergoing breast surgery. Therefore, ESPB application may be an alternative to traditional analgesic methods. However, due to the limited number of patients and clinical studies in the literature, it was concluded that the number of patients and studies should be increased.