Yer üstü maden işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları: Örnek risk analizi çalışması
Occupational health and safety practices in surface mining operations: A sample risk analysis study
  1. Tez No: 911626
  2. Yazar: DERYA ÖLMEZ ARITÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ASAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu çalışma, yer üstü maden işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını kapsayan geniş bir konu yelpazesini ele almıştır. İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemlerinin önemi, risk değerlendirmesi yöntemleri, iş güvenliği tedbirleri, koruyucu önlemler, iyileştirme süreçleri, acil müdahale ve ilk yardım konuları üzerinde detaylı bir inceleme sunacaktır. Çalışma, iş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemlerinin, yer üstü maden işletmeleri için temel bir zemin oluşturduğunu belirtmiştir. Bu sistemler, işletmelerin iş sağlığı ve güvenliği politikalarını geliştirmelerine ve uygulamalarını izlemelerine yardımcı olur. Ayrıca, risk değerlendirmesi yöntemlerinin işletmelerin potansiyel tehlikeleri tanımlamasına ve buna uygun koruyucu önlemleri geliştirmesine katkı sağladığını vurgulayacaktır. İş güvenliği, yer üstü maden işletmeleri için özellikle kritik bir konudur. Bu çalışma, iş güvenliği tedbirlerini ele alarak işçilerin güvenli bir şekilde çalışabilmesi için gereken önlemleri sunacaktır. Aynı zamanda, koruyucu önlemler ve iyileştirme süreçleri konularına odaklanmıştır. İşletmelerin bu önlemleri uygulayarak işçilerin güvenliğini artırabileceğine de dikkat çekmiştir. Son olarak, acil müdahale ve ilk yardım konuları, iş kazaları veya acil durumlar meydana geldiğinde hayati bir öneme sahiptir. Bu çalışma, yer üstü maden işletmelerinde acil müdahale ekiplerinin oluşturulması ve ilk yardım eğitiminin verilmesi gerekliliğini vurgulayacaktır. Sonuç olarak, bu çalışma, yer üstü maden işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği konusunu kapsamlı bir şekilde ele alacak ve işçilerin sağlığını ve güvenliğini artırmak için kılavuzluk edecektir. İş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının sürekli olarak gözden geçirilmesi ve iyileştirilmesi, yer üstü maden işletmelerinde çalışanların sağlığını ve güvenliğini daha da artırabilecektir. Bu çalışma, yer üstü maden işletmelerinin iş sağlığı ve güvenliği performansını artırmalarına yardımcı olacak bir kaynak olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
This study addressed a wide range of topics covering occupational health and safety practices in surface mining operations. It will provide a detailed review on the importance of occupational health and safety management systems, risk assessment methods, occupational safety measures, protective measures, improvement processes, emergency response and first aid. The study stated that occupational health and safety management systems form a fundamental basis for surface mining operations. These systems help businesses develop occupational health and safety policies and monitor their implementation. It will also emphasize that risk assessment methods contribute to businesses identifying potential hazards and developing appropriate protective measures. Occupational safety is a particularly critical issue for surface mining operations. This study will discuss occupational safety measures and provide the necessary precautions for workers to work safely. It also focuses on preventive measures and improvement processes. He also pointed out that businesses can increase the safety of workers by implementing these measures. Finally, emergency response and first aid issues are of vital importance when work accidents or emergencies occur. This study will emphasize the need to establish emergency response teams and provide first aid training in surface mining operations. As a result, this study will comprehensively address the issue of occupational health and safety in surface mining operations and provide guidance to improve the health and safety of workers. Continuous review and improvement of occupational health and safety practices can further improve the health and safety of workers in surface mining operations. This study can be considered as a resource that will help surface mining enterprises improve their occupational health and safety performance.