Sağlık çalışanlarının çalışma yaşam kalitesinin performanslarına etkisi: Batman ili örneği
The effect of healthcare workers' working quality of life on their performance: the example of Batman province
- Tez No: 911648
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, sağlık çalışanlarının çalışma yaşam kalitesinin sağlık çalışanlarının performansına ne düzeyde etki sağlayacağı bilimsel yöntemlerle analiz edilemeye çalışılmıştır. Çalışmanın amacı Batman İluh Devlet Hastanesi'nde çalışmakta olan sağlık çalışanlarının çalışma yaşam kalitesinin iş performansları üzerinde etkisini belirtmek ve sağlık sektöründeki çalışanların performanslarını artırmaya yönelik önerilerde bulunmaktır. Bu çalışmada veri toplama tekniği olarak anket metodu kullanılmıştır. 234 çalışan çevrimiçi anket formları ile katılmış olup, çalışmanın verileri SPSS paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma verileri Kolmogorov Smirnov Testi ile dağılımın normal olup olmadığı belirlemek için kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Batman İluh Devlet Hastanesi'nde çalışmakta olan sağlık personelinde; çalışma yaşam kalitesi çalışma ortamı ve koşulları, verilen hizmetler, iş performansı, görev performansı, bağlamsal performans, puanları arasında korelasyon analizleri incelendiğinde; korelasyon ilişkileri istatistiksel olarak anlamlı olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to analyze with scientific methods to what extent the quality of working life of healthcare professionals will affect the performance of healthcare professionals. The aim of the study is to indicate the effect of the quality of working life of healthcare professionals working at Batman Iluh State Hospital on their job performance and to make suggestions to increase the performance of employees in the healthcare sector. In this study, the survey method was used as the data collection technique. 234 employees participated with online survey forms, and the data of the study were evaluated using the SPSS package program. Research data were used to determine whether the distribution was normal or not with the Kolmogorov Smirnov Test. As a result of the research, the medical staff working at Batman Iluh State Hospital; When the correlation analyzes between the quality of work life working environment and conditions, services provided, job performance, task performance, contextual performance scores are examined; It was determined that the correlation relationships were not statistically significant.