Kadın hastalıkları ve doğum alanında çalışan sağlık profesyonellerinin merhamet düzeyleri ve merhamet düzeylerinin, merhamet yorgunluğuna ve çalışma yaşam kalitesine etkisi
Compassion levels of health professional working in the field of obstetrics and gynecology and impact of this compassion levels on compassion fatigue and quality of life
- Tez No: 872714
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN TUNA ORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kadın Hastalıkları ve Doğum Alanında Çalışan Sağlık Profesyonellerinin Merhamet Düzeyleri ve Merhamet Düzeylerinin, Merhamet Yorgunluğuna ve Çalışma Yaşam Kalitesine Etkisi Amaç: Sağlık çalışanlarının hizmet sunduğu bireyler, aldıkları tıbbi tedavinin yanı sıra merhametli bir bakıma da gereksinim duyarlar. Bu nedenle sağlık çalışanlarının merhamet düzeylerinin bilinmesi ve merhametli bakımla birlikte ortaya çıkan merhamet yorgunluğunun çalışanlarda oluşturduğu etkilerin irdelenmesi, çalışanların yaşam kalitelerinin ortaya konması, bakım kalitesini etkileyen olumsuz sonuçların ortadan kaldırılması açısından önemlidir. Bu araştırmanın amacı, profesyonel sağlık çalışanlarının merhamet düzeylerini belirlemek ve merhamet düzeylerinin; merhamet yorgunluğuna ve çalışma yaşam kalitesine olan etkisini incelemektir. Yöntem: Araştırma kapsamına Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi Ahmet Ersan Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde çalışan, dahil edilme kriterlerine uygun, çalışmaya katılmaya gönüllü olan 262 sağlık profesyoneli (ebe, hemşire, asistan doktor, uzman doktor) alınmıştır. Veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından oluşturulan tanıtıcı bilgi formu, merhamet ölçeği, merhamet yorgunluğu-kısa ölçek, sağlık personeli çalışma yaşam kalitesi ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Araştırma kapsamında yer alanların yaş ortalamaları 32.5±7,27 olarak belirlenmiştir. Katılımcıların %79,8'i kadın, %58,8'i evli, %46,2'si lisans, %55,7'si ebedir. Mesleğini isteyerek seçenlerin oranı %79,4 olarak saptanmıştır. Katılımcıların merhamet yorgunluğu düzeylerinin orta düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Compassion Levels of Health Professional Working In The Field Of Obstetrics And Gynecology And Impact Of This Compassion Levels On Compassion Fatigue And Quality Of Life Aim: Healthcare professionals not only require medical treatment but also compassionate care from those providing services. Therefore, knowing the levels of compassion among midwives and examining the negative effects of compassion fatigue that may arise in conjunction with compassionate care in employees are important for revealing the quality of life of the workers and eliminating adverse outcomes affecting the quality of care. The purpose of this research is to determine the levels of compassion among professional healthcare workers and to examine the impact of these compassion levels on compassion fatigue and the quality of work life. Method: Within the of the research, a total of 262 participants, including midwives, nurses, resident doctors, and specialist doctors working at Tepecik Training and Research Hospital Ahmet Ersan Obstetrics and Gynecology Clinic, who met the inclusion criteria and agreed to participate in the study, were recruited. For the purpose of data collection, the researcher utilized a descriptive information form, a compassion scale, a compassion fatigue short scale, and a healthcare personnel work life quality scale. Results: The average age of the participants in the study was determined to be 32.5±7.27. Among the participants, 79.8% were female, 58.8% were married, 46.2% had a bachelor's degree, and 55.7% were permanent employees. The rate of those who chose their profession willingly was determined to be 79.4%. It was found that the level of compassion fatigue among the participants was moderate.