SBS sınav sonucu tahmin modeli
SBS exam result prediction model
  1. Tez No: 911671
  2. Yazar: BOTAN ONAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu araştırma, performans, demografik ve anket verilerine uygulanan makine öğrenimi algoritmalarını kullanarak ortaokul öğrencilerinin akademik performansını tahmin etmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada, Çoklu Doğrusal Regresyon (MLR), Destek Vektör Makinesi (SVM) ve Evrişimsel Sinir Ağı (CNN) kullanarak 5 kat çapraz doğrulama kullanarak her algoritmanın bireysel ve birleşik veri kümeleri üzerindeki etkinliğini değerlendirdik. Performans Ortalama Mutlak Hata (MAE), Ortalama Karesel Hata (MSE), Ortalama Karekök Hata (RMSE), R-kare (r2) kriterleri ile değerlendirilir. Bu çalışmada, model doğruluğu ve hesaplama verimliliğindeki önemli farklılıkları ortaya koyarak eğitimsel veri analitiği için en uygun stratejiyi belirlemek amacıyla karşılaştırmalı analiz kullanılmıştır. Bu araştırma, öğrenci performansını tahmin etmeye yönelik makine öğrenimi tekniklerinin ayrıntılı bir değerlendirmesini sağlayarak eğitimsel veri madenciliğine katkıda bulunmayı ve eğitim stratejilerini ve müdahalelerini geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to predict the academic performance of middle school students using machine learning algorithms applied to performance, demographic, and survey data. In this study, we evaluated the effectiveness of each algorithm on individual and combined datasets using Multiple Linear Regression (MLR), Support Vector Machine (SVM), and Convolutional Neural Network (CNN) with 5-fold cross- validation. Performance is evaluated with Mean Absolute Error (MAE), Mean Square Error (MSE), Root Mean Square Error (RMSE), R-squared (r2) criteria. In this study, comparative analysis was used to determine the optimal strategy for educational data analytics by revealing significant differences in model accuracy and computational efficiency. This research aims to contribute to educational data mining and improve educational strategies and interventions by providing a detailed evaluation of machine learning techniques for predicting student performance.