18F-FDG PET/BT görüntülemesinde kahverengi yağ dokusu gelişimini etkileyen hasta ve ortam kaynaklı parametrelerin değerlendirilmesi
- Tez No: 911675
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN İŞGÖREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Kahverengi yağ dokusu (KYD), ortam sıcaklığından bağımsız olarak ısı üreten ve sabit vücut sıcaklığının korunmasına yardımcı olan özel bir dokudur. Yenidoğanlardaki varlığı ve önemi uzun süredir bilinmekle birlikte, KYD'nin yetişkinlerde gerilediği ve işlevsel olarak bulunmadığı düşünülmekteydi. Ancak, son yıllarda 18F-FDG PET/BT görüntüleme yöntemleri kullanılarak yapılan çalışmalar, yetişkin bireylerde de KYD'nin varlığını ve metabolik aktivitesini ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı, 18F-FDG PET/BT görüntülemelerinde KYD aktivasyonunun prevalansını retrospektif olarak belirlemek ve KYD tutulumunu etkileyen hasta ve ortam kaynaklı parametreleri değerlendirmektir. Materyal ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmada, 2013-2023 yılları arasında Kocaeli Üniversitesi Nükleer Tıp Kliniğinde gerçekleştirilen 43.100 PET/BT görüntülemesi analiz edilmiştir. Aktif KYD tutulumu saptanan 510 hasta belirlenmiş, ayrıca KYD tutulumu olmayan 150 hasta kontrol grubu olarak seçilmiştir. Hastaların demografik verileri, laboratuvar bulguları (açlık kan şekeri, lipid profili, karaciğer fonksiyon testleri, tiroid hormon düzeyleri) ve görüntüleme parametreleri (SUVmaks değerleri, karaciğer atenüasyon katsayısı - Hounsfield Unit) retrospektif olarak incelenmiş ve istatistiksel analizleri yapılmıştır. Ayrıca, görüntüleme anındaki çevresel sıcaklık ve nem değerleri de kaydedilmiş ve değerlendirilmiştir. Bulgular: Aktif KYD prevalansı, incelenen tüm bireyler arasında yaklaşık %1,18 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Brown adipose tissue (BAT) is a specialized tissue that generates heat independently of ambient temperature, aiding in maintaining a stable body temperature. While its presence and significance have long been recognized in newborns, it was previously believed that BAT regresses and is functionally absent in adults. However, recent studies using 18F-FDG PET/CT imaging have demonstrated the existence and metabolic activity of BAT in adults. The aim of this study is to retrospectively evaluate the prevalence of BAT activation in 18F-FDG PET/CT imaging and to identify patient-related and environmental factors influencing its occurrence. Materials and Methods: This retrospective study analyzed 43100 PET/CT scans performed between 2013 and 2023 at Kocaeli University Nuclear Medicine Department. A total of 510 patients with active BAT uptake were identified, and a control group of 150 patients without BAT uptake was selected. Demographic data, laboratory findings (fasting blood glucose, lipid profile, liver function tests, and thyroid hormone levels), and imaging parameters (SUVmax values, liver attenuation in Hounsfield units) were collected and statistically analyzed. Environmental temperature and humidity at the time of imaging were also recorded and evaluated. Results: The prevalence of active BAT was found to be approximately 1.18% among all scanned individuals.