Mide kanseri hastalarında her-2 ekspresyon düzeyleri ve 18F-FDG PET/BT parametreleri arasındaki ilişki
The relationship between her-2 expression levels and 18F-FDG PET/CT parameters in gastric cancer patients
- Tez No: 623211
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİYE HASBEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
HER-2 kromozom 17 üzerinde ERBB2 tarafından kodlanan bir protoonkogendir. Mide kanseri görüntülemesinde 18F-FDG PET/BT tetkiki uzak metastaz taraması için sıklıkla kullanılmaktadır. Bizim bu çalışmadaki amacımız patolojik olarak mide kanseri tanısı konmuş hastalarda 18F-FDG PET/BT tetkikinde elde edilen veriler ile HER-2 ekspresyonu arasındaki ilişkinin araştırılmasıdır. Çalışmamızda 85 erkek (% 73.9), 30 kadın (% 26.1) olmak üzere toplam 115 hasta yer almaktadır. Hastaların HER-2 immunohistokimyasal incelemesine göre 71' i (% 61.7) negatif, 44' ü (% 38.3) pozitif olarak değerlendirilmiştir. HER-2 pozitif olan hastaların medyan SUVmax, SUVmean, MTV, TLG değeri sırasıyla 9.95, 5, 30.44, 139.16 iken, HER-2 negatif olan hastaların ise sırasıyla 9.3, 5.4, 36.62 ve 190.424 idi (p>0.05). HER-2 pozitif olan hastaların medyan CA 19-9 değeri 33.52 iken, negatif olan hastaların 11.79 idi (p=0.016). 18F-FDG PET/BT tetkikinde uzak metastaz bulunan hastalarda ortalama yaş 69.3 ± 9.35 iken, uzak metastaz olmayanlarda ortalama yaş 65.2 ± 10.9 idi (p=0,042). 18F-FDG PET/BT tetkikinde uzak metastaz bulunan hastalarda medyan SUVmax ve SUVmean değerleri sırasıyla 11.1 ve 6.3 iken, uzak metastaz olmayanlarda sırasıyla 8.2 ve 4.5 idi (p=0.002, p=0,001 sırasıyla). Uzak metastaz bulunan hastalarda medyan CA 19-9 ve CEA düzeyleri sırasıyla 31.34 ve 9.20 iken, uzak metastaz olmayanlarda sırasıyla 11.55 ve 2.26 idi (p=0.011 ve p=0.001 sırasıyla). Çalışmamızda mide kanseri hastalarında HER-2 durumu ile SUVmax, SUVmean, MTV, TLG, uzak metastaz varlığı, lenf nodu metastazı varlığı, yaş, cinsiyet, tümör çapı, tümör derecesi, tümör lokalizasyonu ve CEA düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık yoktu ancak HER-2 durumu ile CA 19-9 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu. 18F-FDG PET/BT tetkikinde uzak metastaz bulunması ile SUVmax, SUVmean, yaş, CEA düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanırken, MTV, TLG, tümör çapı, tümör lokalizasyonu ve tümör derecesi arasındaki ilişki istatistiksel olarak anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
HER-2 is a protooncogene encoded by ERBB2 on chromosome 17. 18F-FDG PET/CT examination is frequently used for the detection of distant metastasis in gastric cancer imaging. Our aim in this study is to investigate the relationship between the data obtained in the 18F-FDG PET/CT examination and HER-2 expression status in gastric cancer patients. In our study, there were 115 patients, including 85 men (73.9 %) and 30 women (26.1 %). According to the HER-2 immunohistochemical examination, 71 patients (61.7%) were negative and 44 patients (38.3%) were positive. The median SUVmax, SUVmean, MTV, TLG values of HER-2 positive patients were 9.95, 5, 30.44, 139.16, whereas HER-2 negative patients were 9.3, 5.4, 36.62 and 190.424 respectively (p> 0.05). The median CA 19-9 levels of HER-2 positive patients was 33.52, whereas those who were negative were 11.79 (p = 0.016). The mean age was 69.3 ± 9.35 in patients with distant metastases, while the mean age was 65.2 ± 10.9 in those without distant metastases (p = 0.042). Median SUVmax and SUVmean values in patients with distant metastases were 11.1 and 6.3, respectively, and 8.2 and 4.5 in those without distant metastases (p = 0.002, p = 0.001, respectively). The median CA 19-9 and CEA levels in patients with distant metastases were 31.34 and 9.20, respectively, whereas those without distant metastases were 11.55 and 2.26, respectively (p = 0.011 and p = 0.001, respectively). In our study, there was no statistically significant difference in terms of HER-2 status and presence of SUVmax, SUVmean, MTV, TLG, distant metastasis, presence of lymph node metastasis, age, gender, tumor diameter, tumor grade, tumor localization, and CEA levels in gastric cancer patients. A statistically significant difference was found between HER-2 status and CA 19-9 levels. While there was a statistically significant relationship between distant metastases in the 18F-FDG PET/CT examination and SUVmax, SUVmean, age, CEA levels; the relationship between distant metastasis in the 18F-FDG PET / CT scan, and MTV, TLG, tumor diameter, tumor localization and tumor grade was not statistically significant.