Oral glukoz tolerans testine bir alternatif olarak 1,5-anhidroglusitolün değerlendirilmesi
The Evaluation 1,5-anhydroglucitol as an alternative to the oral glucose tolerance test
- Tez No: 91170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABAHATTİN MUHTAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
7. ÖZET Diyabetes Mellitus'lu hastaların glisemik durumlarının bir göstergesi olarak 1,5 anhydroglusitol (1,5 AG)'ün etkinliğinin incelenmesi amacıyla bu çalışma yapılmıştır. Diyabetes Mellitus (DM)'lu ve bozulmuş glukoz tolerans (IGT)'lı 40'ar ve kontrol grubu olarak da sağlıklı 40 kişi çalışma kapsamına alındı. Hastalarda 1,5 AG, serum glukozu, Hemoglobin Aıc (HbAıc) ve fruktozamin (FA) düzeyleri tayin edilerek, kontrol grubunun değerleriyle karşılaştırıldı. DM'li hastaların kontrol grubuna göre 1,5 AG, serum glukozu, HbAıc ve FA düzeyleri (p0.05) bu fark gözlenememiştir. Ayrıca her üç grupta da 1,5 AG'nin serum glukozu değerleri ile olan korelasyonu, sensiti vitesi, HbAıc ve FA' ya göre daha yüksek bulunmuştur. Sonuç olarak; 1,5 AG'nin yüksek sensitivite ve özgüllüğü, Diyabetes Mellitus ve IGT'yide ayırt etmedeki etkinliği nedeniyle, Diyabetes Mellitus'un tam ve takibinde önemli bir marker olarak klinikte kullanım alanı bulacağı inancındayız. 62
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY The Evaluation of 1.5-Anhydroglucitol As an Alternative to the Oral Glucose Tolerance Test This study was performed to investigate the value of 1,5 anhydroglucitol (1,5 AG ) which is an indicator of glycemic status of Diabetes Mellitus (DM) patients. Forty patients with DM,impaired glucose tolerance (IGT) and control group (i.e.healthy people) were examined. In all patients 1,5 AG, serum glucose,fruktosamine (FA) and Hemoglobin A1C (HbA,c) values were evaluated and compared with the values of the control group. 63In DM group; 1,5 AG, FPG, HbAic and FA values were found significantly different in compare to the control group (p0,05). In addition, all these three groups the correlation, sensitivity and spesificity of 1,5 AG with FPG values have been found higher in compare to the HbAlc and FA values. As a result,according to the our results of 1,5 AG and its sensitivity and spesificity on the identification and seperation of Diabetes Mellitus and IGT, we conclude that 1,5 AG may also be used for the determination and diagnosis of DM,clinically. 64