İlkine buzağılamış Jersey ırkı sığırların süt verimi ve süt yağ asidi kompozisyonu üzerine mevsim etkisi
Seasonal effect on milk yield and milk fatty acid composition of firts calved Jersey cattle
- Tez No: 911691
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER CANBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışması, Jersey ırkı ineklerde kuru madde tüketimi, süt verimi ve yağ asitlerinin mevsimsel değişimini incelemek amacıyla düzenlenmiştir. Çalışma kapsamında, Ağustos ve Aralık aylarında süt örnekleri toplanarak lipid analizine tabii tutulmuş ve süt örneklerinin yağ oranları belirlenmiştir. Yağ asidi kompozisyonları ise gaz kromotografisi ile saptanmıştır. Elde edilen bulgular, doymuş yağ asitleri, tekli doymamış yağ asitleri ve tekli doymamış yağ asitleri/doymuş yağ asitleri oranlarının mevsimlerden önemli düzeyde etkilenmediğini göstermiştir (P>0.05). Bununla birlikte, çoklu doymamış yağ asitleri içeriği ve çoklu doymamış yağ asitleri/doymuş yağ asitleri oranının mevsimlerden önemli düzeyde etkilendiği tespit edilmiştir (P0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study was to investigate the seasonal variation of dry matter consumption, milk yield and fatty acids in Jersey breed cows. Within the scope of the study, milk samples were collected in August and December and subjected to lipid analysis and milk fat ratios were determined. Fatty acid compositions were analyzed by gas chromatography. The results showed that saturated fatty acids, monounsaturated fatty acids and monounsaturated fatty acids/saturated fatty acids ratios were not significantly affected by the seasons (P>0.05). However, polyunsaturated fatty acids content and polyunsaturated fatty acids/saturated fatty acids ratio were significantly affected by the seasons (P0.05). During lactation, a statistically significant increase in milk yield and dry matter intake was obseved in the winter season, attributed to the effects of temperature. As a result, it was determined that the ratio of unsaturated fatty acids, especially polyunsaturated fatty acids, which are reported to have positive effects on human health in the literature, was significantly higher in the milk obtained in summer (August).