Özel bir sığırcılık işletmesinde yetiştiren simental sığırlarda çeşitli faktörlerin süt ve döl verim özelliklerine etkisi.
Effects of various factors on milk yield and fertility of simmental cattle that were reared in a private farm.
  1. Tez No: 742358
  2. Yazar: SELDA AĞRAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu amaçla Erzurum'da bulunan Özel bir sığırcılık işletmesinde yetiştirilen Simental ineklerin süt ve döl verim kayıtları alınmıştır. Veriler SPSS istatistik programı ile Genel Linear Modelde Univaryet kullanılarak istatistik analizler yapılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıklar Duncan çoklu karşılaştırma testi sonuçlarına göre belirlenmiştir. Süt ve Döl verimine etkili olduğu düşünülen çevre faktörlerinden laktasyon sırası, mevsim ve yıl etkisi modele dahil edilmiştir. Süt verim özellikleri olarak Laktasyon süresi, Gerçek ve 305 gün süt verimi ile günlük ortalama süt verimi ve kuruda kalma süresi incelenmiştir. Döl verimi özellikleri olarak ise buzağılama yaşı, buzağılama aralığı, servis periyodu, gebelik süresi, ile gebelik başına tohumlama sayısı üzerinde durulmuştur. Yapılan analiz sonucunda işletmede Simental sığırların Laktasyon süresi ortalaması 347±8 gün, 305 gün süt verimi 4946±149 kg, Gerçek süt verimi 5791±193 kg, günlük ortalama süt verimi ise 17.1±0,5 kg ve kuruda kalma süresi 89,6±6,7 gün olarak tespit edilmiştir. 305 gün süt verimi, gerçek süt verimi ve günlük ortalama süt verimi üzerine laktasyon sırası ve yılın etkisi çok önemli (P0,05). Çalışmada buzağılama yılının kuruda kalma süresi üzerine çok önemli (P0,05) olmadığı belirlenmiştir. Döl verimi özelliği olarak ele alınan ilkine buzağılama yaşı 27.4±0,7 ay, servis periyodu 154±10 gün, buzağılama aralığı 437±10 gün, Gebelik başına tohumlama sayısı 3,0±0,2 adet, kuruda kalma süresi 89,6±6,7 ve gebelik süresi 283±1 gün olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
: For this purpose, milk and fertility records of Simmental cows raised in a private cattle farm in Erzurum were obtained. Statistical analyzes were performed using SPSS statistical program and Univariate in General Linear Model. Differences between groups were made by utilizing Duncan multiple comparison test. Lactation order, season and year, which are considered to be effective on milk and reproductive efficiency, were included in the model. Lactation period, actual and 305 days milk yield, daily average milk yield and dry period were examined as milk yield characteristics. On the other hand, as fertility characteristics, calving age, calving interval, service period, gestation period and the number of inseminations per pregnancy were investigated. As a result of the analysis, the average lactation period, 305 days milk yield, actual milk yield daily average milk yield and dry period of Simmental cattle were determined as 347±8 days, 4946±149 kg, 5791±193 kg, 17.1±0.5 kg and 89.6±6.7 days, respectively. The effect of lactation order and calving year on 305-day milk yield, actual milk yield and daily average milk yield was found to be highly significant (P0.05). It was also determined that the calving year had a highly significant (P0.05). The first calving age, service period, calving interval, number of inseminations per pregnancy and gestation period were determined as 27.4±0.7 months, 154±10 days, 437±10 days, 3.0±0.2, 89.6±6,7 and 283±1 days, respectively.