Jersey sığırlarında süt insülin benzeri büyüme faktörü-I (IGF-I) konsantrasyonu ile doğrusal puanlama özellikleri, süt somatik hücre sayısı ve verim özellikleri arasındaki ilişkiler
Relationships of milk insulin-like growth factor (IGF-I) consantration with linear scoring traits, milk somatic cell count and production characteristics in Jersey cows
  1. Tez No: 341473
  2. Yazar: ERTUĞRUL KUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma Samsun ili Karaköy Tarım İşletmesi'nde bulunan 166 baş Jersey ineğinde süt insülin benzeri büyüme faktörü-I (IGF-I) konsantrasyonu ile vücut kondüsyon puanı (VKP), meme özellikleri, süt somatik hücre sayısı (SHS), süt ve döl verim özellikleri arasındaki ilişkilerin araştırılması amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla laktasyonun 70±14, 140±14 ve 210±14. günlerinde ineklerden süt örnekleri alınmış ve VKP için 1-5, meme özellikleri için 1-9 arası puanlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the relationships among milk insülin-like growth factor-I (IGF-I) consantration and body condition score (BCS), udder traits, milk somatic cell count (SCC), and milk yield and reproduction characteristics of 166 Jersey cows raised at Karaköy State Farm, Samsun. For this aim, milk samples were taken from the cows on 70±14, 140±14 ve 210±14 days of lactation, and a 1-5 score scale was used for BCS and a 1-9 scale was used for udder traits.