6. sınıf öğrencilerine lego ile cebirsel ifadeleri öğretme: Bir karma yöntem araştırması
Teaching algebraic expressions to 6th grade students with lego: A Mixed method study
  1. Tez No: 911693
  2. Yazar: ZÜLAL DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırma, cebirsel ifadeler konusunun öğreniminde LEGO kullanımının 6. sınıf öğrencilerinin cebirsel ifadeler konusundaki akademik başarıları üzerindeki etkisini incelemek ve öğrencilerin LEGO'larla öğrenmeye yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden müdahale deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'nin doğusundaki bir ilde bir köy ortaokulunda resmi bir devlet okulunda öğrenim gören 6. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. 6. sınıf düzeyinde iki şubenin bulunduğu okuldaki şubelerden birisi rastgele yolla seçilerek deney grubu olarak atanırken, diğer grup kontrol grubu olarak seçilmiştir. Her iki şubede de 24 öğrenci olup çalışmaya toplam 48 öğrenci katılmıştır. Çalışmanın nicel örneklem grubunu bu öğrencilerin tamamı oluşturmaktadır. Çalışmanın nitel bölümünde ise deney grubundan seçilen 12 öğrenciden veri toplanmıştır. Çalışmanın nicel verileri cebirsel ifadeler başarı testi ile, nitel verileri ise yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Çalışmada deney grubuna LEGO ile öğretim yapılmış kontrol grubuna ise ders kitabına göre öğretim yapılmıştır. Toplanan nicel verilere betimsel ve kestirimsel istatistik; nitel verilere ise içerik analizi uygulanmıştır. Çalışmanın nicel sonucunda LEGO ile öğretimin cebirsel ifadeler başarısı konusunun öğretiminde anlamlı düzeyde etkisi olduğu belirlenmiştir. Çalışmanın nitel sonucunda ise LEGO ile öğretimin öğrencilerin hem bilişsel hem de duyuşsal özelliklerini etkilediği ve motivasyolarını arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of using LEGO in learning algebraic expressions on the academic achievement of 6th grade students in algebraic expressions and to determine the students' views on learning with LEGOs. An intervention design, one of the mixed research methods, was used in the research. The study group of the research consists of 6th grade students studying in a public school in a village secondary school in a province in the east of Turkey. In the school, which has two branches at the 6th grade level, one of the branches was randomly selected and assigned as the experimental group, while the other group was selected as the control group. There were 24 students in both branches and a total of 48 students participated in the study. All of these students constitute the quantitative sample group of the study. In the qualitative part of the study, data was collected from 12 students selected from the experimental group. Quantitative data of the study were collected with the algebraic expression's achievement test, and qualitative data were collected with a semi-structured interview form. In the study, the experimental group was taught with LEGO, and the control group was taught according to the textbook. Descriptive and predictive statistics were applied to the collected quantitative data and content analysis was applied to the qualitative data. At the quantitative end of the study, it was determined that teaching with LEGO had a significant effect on teaching the subject of algebraic expressions achievement. As a result of the qualitative study, it was determined that teaching with LEGO affected both the cognitive and affective characteristics of students and increased their motivation.