Modern resim sanatından günümüze çocuk imgesi ve oyun temsili ile ilişkili eserlerin incelenmesi
Analysing the works related to child image and play representation from modern painting to the present
  1. Tez No: 911730
  2. Yazar: BİNNAZ YILMAZ ELMAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM DEMİRCİ KATIRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, modern resim sanatından günümüze çocuk imgelerinin ve oyun temsillerinin estetik, kültürel ve tarihsel bağlamdaki yansımalarını incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada hem yerli hem de yabancı sanatçıların eserleri detaylı bir şekilde analiz edilerek çocuk imgelerinin ve oyun sahnelerinin sanat tarihinde nasıl temsil edildiği ele alınmıştır. Bu temaların bireysel yaratıcılığı ve toplumsal belleği nasıl şekillendirdiği, estetik ve kültürel bağlamlarda nasıl yorumlandığı ortaya konulmuştur. Araştırma kapsamında; 19. yüzyıl ve sonrasında eser üreten 7 yerli ve 7 yabancı sanatçının çocuk ve oyun temalı çalışmaları incelenmiş, bu sanatçıların görüşlerine yer verilmiş, eserlerindeki ortak noktalar ile farklılıklar değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular; çocuk imgelerinin ve oyun temsillerinin yalnızca estetik bir unsur değil aynı zamanda toplumsal değerlerin, kültürel normların ve tarihsel süreçlerin bir yansıması olduğunu göstermektedir. Çocukluk ve oyun hem bireysel özgürlüğün hem de toplumsal değişimlerin sembolik bir anlatımı olarak sanatçılar tarafından sıkça tercih edilmiştir. Araştırmanın yöntemsel çerçevesi, nitel analiz tekniklerine dayanmakta olup seçilen eserler estetik, kültürel ve tarihsel bağlamda detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu eserler aracılığıyla çocuk imgelerinin ve oyun temsillerinin, sanatın birey ve toplum arasındaki ilişkileri anlamada nasıl bir köprü görevi gördüğü irdelenmiştir. Özellikle yerel oyunların ve çocuk imgelerinin Türk sanatındaki temsilleri, geçmişle bağ kurma ve kültürel mirasın korunması açısından önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra yabancı sanatçılar tarafından işlenen evrensel çocukluk temaları, birey-toplum ilişkilerine dair derin bir anlayış sunmaktadır. Sonuç olarak çocuk imgeleri ve oyun temsilleri, sanatın estetik ve kültürel boyutları üzerinden bireysel ve toplumsal kimliklerin oluşumunda önemli bir araç olarak öne çıkmaktadır. Çalışma, bu temaların modern resim sanatında ele alınış biçimlerini anlamaya yönelik önemli bir katkı sunmakta ve gelecekte bu konulara ilişkin daha geniş kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the aesthetic, cultural, and historical reflections of child imagery and play representations from modern painting to the present day. The research provides a detailed analysis of the works of both local and international artists, exploring how child imagery and play scenes have been depicted throughout art history. It reveals how these themes shape individual creativity and social memory and examines their interpretation within aesthetic and cultural contexts. The study focuses on the works of seven local and seven international artists who produced art from the 19th century onward. The views of these artists are included, and their works are evaluated to identify commonalities and differences. The findings indicate that child imagery and play representations are not merely aesthetic elements but also reflections of social values, cultural norms, and historical processes. Childhood and play are often employed by artists as symbolic expressions of both individual freedom and social change. The methodological framework of the research is grounded in qualitative analysis techniques. Selected works are examined in detail within aesthetic, cultural, and historical contexts. Through these works, the study investigates how child imagery and representations of play serve as a bridge in art for understanding the relationships between the individual and society. Particularly, the depictions of local games and child imagery in Turkish art are significant for connecting with the past and preserving cultural heritage. Furthermore, the universal themes of childhood, as explored by international artists, offer a deeper understanding of individual-society dynamics. In conclusion, child imagery and play representations emerge as powerful tools in shaping individual and social identities through the aesthetic and cultural dimensions of art. This study provides valuable insights into how these themes are addressed in modern painting and highlights the need for more comprehensive research on these topics in the future.