Nazal mukoza hasarı oluşturulmuş rat modelinde hyperıcum perforatum oıl uygulamasının yara iyileşmesi üzerine etkisi
The effect of hypericum perforatum oil application on wound healing in a rat model of nasal mucosal injury
  1. Tez No: 911759
  2. Yazar: GÖKHAN ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP KAPTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş ve Amaç: Septoplasti, endoskopik sinüs cerrahisi veya kafa tabanı cerrahisi gibi nazal cerrahilere ya da burun travmasına ikincil olarak nazal mukozada mekanik travmalar oluşabilmektedir. Bu travmalar sonucunda oluşan nazal mukoza hasarının iyileşme süreci, cerrahi başarıyı ve hasta memnuniyetini doğrudan etkiler. Bu sürecin sağlıklı geçirilmesi için yaygın olarak kullanılan ajanlara alternatif olabilecek, daha potent ancak daha az yan etki profiline sahip moleküller birçok araştırmanın konusu olmuştur. Bu çalışmanın amacı, nazal mukoza hasarı oluşturulmuş bir rat modelinde Hypericum Perforatum yağının mukoza iyileşmesi üzerindeki etkilerini histolojik olarak değerlendirmektir. Bu araştırma, nazal mukoza hasarının tedavisinde yeni ve etkili bir yöntem arayışına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 24 adet Sprague Dowley cinsi rat, rastgele seçilerek her grupta 8 adet olacak şekilde 3 gruba ayrıldı. Fırçalama tekniği ile her ratın sağ nazal mukozası hasarlandı. Kontrol grubunda, sağ nazal kavite hasarlandıktan sonra herhangi bir müdahalede bulunulmadan 15 gün boyunca takip edildi. Hypericum Perforatum oil grubunda sağ nazal kaviteye hasarlama sonrası günde tek sefer damlalık ile 0,2 ml hacminde Hypericum Perforatum Oil 7 gün süre ile uygulandı, sonrasında 15. güne kadar takip edildi. Olea Europaea oil (Zeytinyağı) grubunda; Hypericum Perforatum ekstraktının fiksasyonu ve çözülmesi amacıyla zeytinyağı kullanıldığından, olası histapatolojik etkilenmelerinin incelenmesi amacıyla sağ nazal kaviteye hasarlama sonrası günde tek sefer damlalık ile 0,04 ml hacminde Olea Europaea Fruit Oil (zeytinyağı) 7 gün boyunca uygulandı, sonrasında 15. güne kadar takip edildi. Hasar sonrası 15. günde örneklem amaçlı hayvanlar sakrefiye edildi. Hematoksilen-eozin ve Masson-Trikrom boyama ile nazal mukozadaki histolojik değişimler incelendi. Bulgular: Epitelyal kalınlık indeksi ve silyalı hücre sayısı değerlendirmesinde, Hypericum Perforatum oil grubu ile kontrol grubu arasında anlamlı farklılık izlendi (p0,05). Subepitelyal kalınlık indeksi, subepitelyal fibrozis indeksi, neovaskülarizasyon ve inflamasyon indeksi değerlendirmesinde, her iki grup ile kontrol grubu kıyaslandığında anlamlı fark saptanmadı(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Septoplasty, endoscopic sinus surgery, or skull base surgery, as well as nasal trauma, can lead to mechanical trauma to the nasal mucosa. The healing process of nasal mucosal damage resulting from such trauma directly affects surgical success and patient satisfaction. In order to ensure a healthy recovery process, molecules with a more potent effect but with fewer side effects compared to commonly used agents have been the subject of many studies. This study aims to histologically evaluate the effects of Hypericum Perforatum oil on mucosal healing in a rat model with induced nasal mucosal damage. The research aims to contribute to the search for new and effective methods for treating nasal mucosal damage. Materials and Methods: In this study, 24 Sprague-Dawley rats were randomly divided into 3 groups, with 8 rats in each group. The right nasal mucosa of each rat was damaged using a brushing technique. In the control group, the right nasal cavity was monitored for 15 days without any intervention after the damage. In the Hypericum Perforatum oil group, 0.2 ml of Hypericum Perforatum oil was applied daily with a dropper to the right nasal cavity for 7 days following the damage, and then monitored until the 15th day. In the Olea Europaea oil (olive oil) group, 0.04 ml of Olea Europaea Fruit Oil was applied daily with a dropper to the right nasal cavity for 7 days following the damage, and then monitored until the 15th day, to examine possible histopathological effects as olive oil is used to fix and dissolve the Hypericum Perforatum extract. On the 15th day post-damage, animals were sacrificed for sampling. Histological changes in the nasal mucosa were examined using Hematoxylin-Eosin and Masson's Trichrome staining. Results: There was a significant difference between the Hypericum Perforatum oil group and the control group in terms of epithelial thickness index and ciliated cell count (p0.05). There was no significant difference in subepithelial thickness index, subepithelial fibrosis index, neovascularization, and inflammation index when comparing both groups with the control group (p>0.05).