Taşıma merkezi ortaokullara devam eden öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutum ve özgüven düzeylerinin bazı değişkenlere göre araştırılması (Van ili örneği)
Investigation of the attitudes and self-confidence levels of students attending transport center secondary schools towards physical education and sports lessons according to some variables (Van province example)
- Tez No: 911762
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı taşıma merkezi ortaokullara devam eden öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine yönelik tutum ve özgüven düzeylerinin bazı değişkenlere göre araştırılmasıdır. Veri toplama aracı olarak Beden Eğitimi ve Spor Dersi Tutum Ölçeği, Piers Harris Öz-Kavram Ölçeği ve Kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Veri analizleri SPSS paket programı kullanılarak yapılmıştır. Kolmogorov-Simirnov ve Shapiro Wilk testleri uygulandığında, verilerin normal dağılım göstermediği tespit edilmiştir. Değişken karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi ve Kruskall-Wallis testleri kullanılmıştır. Anlamlılık düzeyi p˂0,05 olarak kabul edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre gözlük kullanımı değişkenine bağlı olarak öz güven düzeylerinde anlamlı fark yokken (p>0,05), tutum düzeylerinde anlamlı fark gözlük kullanmayanlar lehinedir (p˂0,05). Aile tipi değişkenine göre çekirdek ailede yaşayanların tutum puanları parçalanmış ailede yaşayanlara oranla anlamlı derecede yüksektir. Anne ve baba eğitim düzeyi değişkenine göre tutum düzeyinde babası lise mezunu olanlarda okuryazar olmayanlara oranla daha yüksek, anne eğitim düzeyi ilköğretim ve lise olanlarda lisansüstü eğitime sahip olanlara oranla anlamlı derecede yüksek fark tespit edilmiştir (p˂0,05). Spor yapma ve okul sporlarına katılma değişkeni incelendiğinde tutum ve öz güven düzeylerinde spor yapanlar ve sportif faaliyetlere katılanlar lehine anlamlı farklılık tespit edilmiştir (p˂0,05). Yaş, cinsiyet, sınıf, bireysel oda, VKİ, anne meslek, baba meslek, uyku süresi, spor salonu, sportif faaliyet düzenlenme, taşımalı eğitim süresi ve taşımalı olma durumu değişkenlerine bağlı olarak tutum ve öz güven düzeylerinde anlamlı bir farklılık görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the attitudes and self-confidence levels towards physical education and sports lessons of students attending transportation center secondary schools based on certain variables. The data collection tools used were Physical Education and Sports Class Attitude Scale, Piers-Harris Self-Concept Scale, and Personal Information Form. Data analyses were conducted using the SPSS software. It was determined through Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests that the data showed non-normal distribution. Mann-Whitney U and Kruskall-Wallis tests were used for variable comparison. The significance level was accepted as p0.05). According to the family type variable, the attitude scores of those living in a nuclear family are significantly higher than those living in a broken family. According to the variable of parents education level, a higher difference was found in the attitude level in those whose fathers are high school graduates compared to those who are illiterate, and a significantly higher difference was found in those whose mothers have primary and high school education compared to those who have postgraduate education (p˂0.05). When the variable of doing sports and participating in school sports was examined, a significant difference was found in the attitude and self-confidence levels in favor of those who do sports and participate in sports activities (p˂0.05). No significant difference has been found in the attitude and self-confidence levels depending on the variables of age, gender, grade, individual room, BMI, mother's occupation, father's occupation, sleep duration, gym, sports activity organization, being exposed to transportation education and transportation status (p>0.05).