Kenevir bileşenlerinden kannabigerolün DU145 ve PC3 insan prostat kanser hücre hatları üzerindeki anti-kanser etkisi
Anti-cancer effect of cannabigerol, a cannabis compound, on DU145 and PC3 human prostate cancer cell lines
  1. Tez No: 911772
  2. Yazar: HÜMEYRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Moleküler Tıp, Tıbbi Biyoloji, Biology, Molecular Medicine, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Prostat kanseri, dünyada ve ülkemizde en sık görülen ikinci kanser türüdür. Tedavisi için radyoterapi, kemoterapi veya hormonoterapi gibi yöntemler kullanılmaktadır. Fakat metastatik kanserlerde, bu tedaviler yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, yeni ve alternatif terapilerin geliştirilmesi önem kazanmıştır. Kenevir bitkisi, uzun yıllardır farklı alanlarda kullanılmaktadır. Tıp alanındaki kullanımı ise, milattan önce 3200 yıla kadar dayanmaktadır. Uyuşturucu etkisi bulunduğu için, araştırmalarda kullanımı uzun yıllar göz ardı edilmesine rağmen, son yıllarda kenevir üzerine yapılan çalışmalar önem kazanmıştır. Özellikle içerdiği fitokannabinoitlerin, kanserin de dahil olduğu birçok hastalığa iyi geldiği yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Kannabigerol (CBG), uyuşturucu etki oluşturmayan bir fitokannabinoittir. Bu nedenle, son yıllarda bu molekül ile alakalı araştırmalarda artış gerçekleşmiştir. Alzheimer, Parkinson veya kolit gibi birçok hastalık üzerindeki etkisi, yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Buna ek olarak, farklı kanser tiplerini de inhibe etme kapasitesi olduğu literatürdeki birçok çalışmada gösterilmiştir. Fakat prostat kanseri üzerindeki etkisi, kapsamlı bir şekilde araştırılmamıştır. Bu doğrultuda bu tez çalışmasında, CBG'nin DU145 ve PC3 insan metastatik prostat kanser hücre hatları üzerindeki anti-kanser etkisi araştırılmıştır. Çalışmamızın, özgünlüğünü ve güvenirliğini artırmak adına kontrol olarak normal prostat hücre hattı kullanılmıştır. Sitotoksisite testlerinden elde edilen verilere göre, rutinde kullanılan kemoterapötik ajana kıyasla CBG'nin DU145 ve PC3 hücrelerini spesifik olarak daha fazla öldürdüğü gösterilmiştir. Buna ek olarak, immün boyama ve DNA fragmentasyon deneylerinden elde edilen sonuçlar, bu ölümün apoptoz mekanizması üzerinden gerçekleştiğini göstermektedir. Son olarak, iki ve üç boyutlu migrasyon testleri, CBG'nin metastatik kanser hücrelerinin migrasyon kapasitesini inhibe edebildiğini göstermiştir. CBG'nin prostat kanser hücrelerinin proliferasyonunu inhibe etmesi, apoptozunu tetiklemesi ve metastaz kapasitesini azaltması, bu bileşenin potansiyel bir terapötik ajan olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the second most common cancer type in the world and in our country. Methods such as radiotherapy, chemotherapy or hormonotherapy are used for treatment. However, in metastatic cancers, these treatments are inadequate. Therefore, developing new and alternative therapies has become important. The cannabis plant has been used in different areas for many years. Its use in medicine dates back to 3200 years before Christ. Although it was ignored for many years due to its narcotic effects, research on hemp has gained importance in recent years. It has been shown in many studies that especially the phytocannabinoids it contains are good for many diseases, including cancer. Cannabigerol (CBG) is a phytocannabinoid that has no narcotic effects. For this reason, there has been an increase in research on this molecule in recent years. Its effect on many diseases such as Alzheimer, Parkinson or colitis has been shown in the recent studies. In addition, the capacity of CBG to inhibit different types of cancer was demonstrated. However, the effect on prostate cancer has not been extensively studied. Accordingly, in this thesis, the anti-cancer effect of CBG on DU145 and PC3 metastatic prostate cancer cell lines was investigated. In order to increase the specificity and reliability of our study, a normal prostate cell line (PNT1A) was used as a control. The cytotoxicity tests show that CBG specifically eliminate DU145 and PC3 cells more than the routinely used chemotherapeutic agent. In addition, results obtained from immunostaining and DNA fragmentation experiments show that this cell death occurs through the mechanism of apoptosis. Finally, two- and three-dimensional migration tests showed that CBG could inhibit the migration capacity of metastatic cancer cells. Finally, the fact that CBG inhibits proliferation, triggers apoptosis and reduces the metastasis capacity of prostate cancer cells indicates that this component may be a potential therapeutic in the near future.