Hipertansiyon tanısı olmayan erişkinlerde hipertansiyon farkındalığı ve hipertansiyondan korunma tutumlarının incelenmesi
Investigation of hypertension awareness and hypertension prevention attitudes in adults without a diagnosis of hypertension
  1. Tez No: 911800
  2. Yazar: GÖZDE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI BAYINDIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada; hipertansiyon tanısı olmayan yetişkinlerin hipertansiyon konusunda farkındalık düzeylerinin belirlenmesi ve hipertansiyon gelişiminin önlenmesi ile ilgili tutumlarının değerlendirilmesi amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma kesitsel ve tanımlayıcı bir araştırmadır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne 01.10.2023-31.12.2023 tarihleri arasında başvuran, dahil edilme kriterlerine uygun 336 kişi ile çalışma gerçekleştirildi. Veriler hasta bilgi formu ve Hipertansiyondan Korunma Tutumları Ölçeği (HTKÖ) kullanılarak elde edildi. Analizlerde bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve grup farkını belirlemek için TUKEY HSD testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study was to determine the awareness levels of adults without a diagnosis of hypertension regarding hypertension and to evaluate their attitudes toward preventing the development of hypertension. MATERIALS AND METHODS: This was a cross-sectional, and descriptive study conducted with 336 individuals who met the inclusion criteria and applied to the Family Medicine Clinic of Bozyaka Training and Research Hospital, University of Health Sciences, between 01.10.2023 and 31.12.2023. Data were collected using a patient information form and the Hypertension Prevention Attitude Scale (HTPAS). Independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and TUKEY HSD test were used to determine group differences in the analyses.