Bir enerji dağıtım firmasında malzeme talep tahmin çalışması
Material demand forecasting in an energy distribution company
- Tez No: 911835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ASAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kuruluşlar, faaliyetlerini gerçekleştirirken birçok malzemeye ve kaynağa ihtiyaç duyarlar. Malzeme İhtiyaç Planlama, bu malzemelerin ne zamanda, ne miktarda olması gerektiğini belirleyen bir olgudur. Üretim faaliyetlerinin aksamaması, tedarik zincirinin verimi ile doğru orantılıdır. Stokların verimli yönetilmesi, gereksiz stok maliyetlerinden kaçınılması, tedarik kaynaklı üretim duruşlarının minimize edilmesi ve tüm şirket için maliyetlerin azaltılmasına yardımcı olur. Tahminleme ne kadar doğru yapılır ise, malzeme ihtiyaç planları ve sonrasındaki verimli bir şekilde zincirin devam etmesi o kadar verimli olur. Müşteri memnuniyeti sağlanır ve şirketler rekabet avantajı sağlayarak aslında sürdürülebilirliklerini garanti altına almış olurlar. Bu çalışmada, tahminleme yöntemlerinden zaman serileri kullanılarak, geçtiğimiz senelerde hangi yöntemin tahminlemeyi doğru verdiği saptanmış, yöntemler doğrulanmış ve gelecek yılın tahminlemesi bu yöntemler ile yapılmıştır. Ortalama Mutlak Hata-MAE, Ortalama Mutlak Yüzde Hata-MAPE, Hata Kareleri Ortalaması-MSE ölçütleri dikkate alınarak Minitab 22 istatistik programı yardımıyla saptanmaya çalışılmıştır. Geçmiş on senelik veri havuzu kullanılmış, en uygun talep tahminin Holt-Winters ve ARIMA yöntemleri olduğu saptanmış. Gelecek yıl tahminlemesi bu yöntemler ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Organisations need many materials and resources to carry out their activities. Material requirements planning is a phenomenon that determines when and in what quantities these materials should be available. The efficiency of the supply chain is directly proportional to the efficiency of production activities. Efficient inventory management helps to avoid unnecessary inventory costs, minimises supply-related production downtime and reduces costs for the entire company. The more accurate the forecasting is, the more efficient the material requirements planning and the subsequent efficient continuation of the chain are. Customer satisfaction is ensured and companies can even guarantee their sustainability by creating a competitive advantage. In this study, time series forecasting methods were used to determine which method gave accurate forecasts in previous years, to verify the methods and to make forecasts for the next year using these methods. Mean Absolute Error (MAE), Mean Absolute Percentage Error (MAPE) and Mean Squared Error (MSE) were calculated using Minitab 22. The data pool of the last ten years was used and the Holt-Winters and ARIMA methods were found to be the most appropriate for forecasting demand. The forecast for the next year was made using these methods.