Deney tasarımı için yanıt yüzey yönteminin kullanımı
Application of response surface methodology to factorial designs
  1. Tez No: 911843
  2. Yazar: FAZİLET ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada yulaf kepeği ekmeğinin yapımında kullanılan; yulaf kepeği (%0, %10, %20), maya miktarı (%2, %4, %6) ve fermantasyon süresi (60 dakika, 80 dakika, 100 dakika) faktörlerinin, fitik asit miktarı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. İlk olarak veri seti ve süreç için uygun olduğundan dolayı box-behnken tasarım tercih edilmiştir. Ardından sürecin doğru ve etkili bir şekilde yürütülmesi için gerekli varsayımlar kontrol edilmiştir. Bu varsayımların doğruluğu altında bir matematiksel model tanımlanmıştır. Oluşturulan matematiksel model, istatistiksel yöntemler ve grafiksel şekiller yardımıyla geliştirilerek sadece yanıt üzerinde etkisi olan faktörlere indirgenmiştir. İşlem sonunda ise optimizasyon gerçekleştirilerek fitik asit miktarını minimum değere indirgeyen optimum faktör seviyeleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, oat bran used in the production of bread; The effects of oat bran (0%, 10%, 20%), yeast amount (2%, 4%, 6%) and fermentation time (60 minutes, 80 minutes, 100 minutes) factors on the amount of phytic acid were investigated. First of all, the box-behnken design was preferred because it was suitable for the data set and the process. Then, the assumptions required for the correct and effective execution of the process were checked. Under the correctness of these assumptions, a mathematical model is defined. The mathematical model was developed with the help of statistical methods and graphical figures and reduced to only the factors that had an effect on the response. At the end of the process, optimization was performed and optimum factor levels were obtained that reduced the amount of phytic acid to a minimum.