Primer akciğer kanserlerinde mediyastinal ve hiler lenf nodu metastazının tespit edilmesinde, Tc-99m tetrofosmin SPECT görüntülemesinin yeri: Galyum-67 SPECT ile karşılaştırma
- Tez No: 91187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TUTUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
45 VH.Özet Primer akciğer kanserlerinin cerrahi tedaviye uygun olup olmadığını belirlemede mediyaslinal ve hiler bütünlüğün gösterilmesi zorunludur. Bu çalışmanın amacı, akciğer kanserlerinde mediyastinal ve hiler tutulumun belirlenmesinde TF-SPECT'in rolünü değerlendirmek ve TF- SPECT'in ve Ga-67 SPECT'in etkinliğini karşılaştırmaktır. Akciğer kanseri tanısı yeni konulmuş olan 50 hasta (44E, 6K; ortalama yaş 59,2 yıl, yaş aralığı 35-78 yıl) çalışmaya dahil edildi. 740 MBq Tc-99m TF'nin İV olarak verilmesinden sonra 10. ve 90. dakikalarda beşer dakikalık planar görüntüler, 20. dakikada ise SPECT görüntüler elde edildi. Bir hafta içerisinde, 185 MBq Ga-67'nin İV olarak verilmesinden sonra 24. ve 48. saatlerde beşer dakikalık planar görüntüler ile 48. saatte SPECT görüntüler alındı. Bütün hastalara cerrahi işlem uygulandı ve 14 hastada mediastinal ve hiler lenf nodu metastazı varlığı belirlendi Planar görüntüler önce görsel olarak, ardından Lezyon/Non-Iezyon oranları hesaplandıktan sonra semikanlitatif olarak değerlendirildi. Mediyastinal ve hiler lenf nodu metastaslaımı belirlemek amacıyla SPECT görüntüler görsel olarak değerlendirildi. TF ile 50 lezyoıulan 45'i, Ga-67 ile 50 lezyondan 48'i aktivite tutulumu gösterdi. L/NL oranları, TF için 10. dakikada 1.60±0.22, 90dakikada ise 1.5110.21, Ga-67 için 24saatte 2. 1710.57, 48. sauıte 2.5110.69 olarak hesapedildi. TF ile 10. dakika, Ga-67 ile 48. saat görüntülerde L/NL oıanı daha yüksekti ve aradaki fark istatistiksel açıdan anlamlıydı (pl ve Ga-67 için ise, %78, %88, %86 olaıaklıesaplandı. Sonuç olarak, biz primer akciğer kanserlerinde mediyaslinal ve hiler metastazın gösterilmesinde TF-SPl:CT'in Ga-67'den daha yararlı olduğunu bulduk.
Özet (Çeviri)
47 VIII. Summary Assessment of hilar and mediastinal integrity is mandatory in piedicling the surgical resectability of a primary lung cancer. The purpose of this study was to evaluate the role of Tc- 99m telrofosmin (IF) SPECT in detecting hilar and mediastinal spread from lung carcinoma, and to compare the efficacy of TF SPECT and Ga-67 SPECT. Fifly patients (44 men, 6 women; mean age 59.8! 10.8 yrs, range 35-78) with newly diagnosed lung cancer were included in this study. TF- planar images were acquared single headed gamma camera 10 min and 90 min and SPECT images 20 min after intravenous administration of 740 MBi| (20 mCi) of TF. Ga-67 planar and SPEsCT images were performed within a week of TF-SPECT examination. Ga-67 planar images were acquared 24 hr and 48 hr, Ga-67 SPECT images only 48 hr allcr intravenous administration of 185 Mliq (5 mCi) of Ga-67. All patients imdervent surgery and confirmed (he persence of mediastinal and hilar metastases in 14 patients. TF" and Ga-67 planar images were analyzed visually and semiquantitatively. SPECT images were analyzed visually. 45 of 50 patients with lung cancer were detected by IF, 48 of 50 lung cancer patients were visualized by Ga-67. 1,/NE ratio for TF 10 min and 90 min and for Ga-67 24hr and 48hr were 1.60+0 22, 1.5140 21 and 2 1 7:10.57, 2.5 1+0.69 respectively.48 The diagnostic sensitivity, specificity and accuracy for detection of hilar and mediastinal involvement were respectively 78 %, % 1 00, % 94 lor TF and 78 %, 88 %, % 86 for Ga-67 SPLXT Finallly, we conclude that IF SPEC T is more useful than Ga-67 SPHCT for the detection of mediastinal and hilar metastatic spiead of primary lung carcinoma