Yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin enteral beslenme uygulamaları ile enteral beslenme uygulamalarına ilişkin özyeterlilik durumlarının incelenmesi
Examination of enteral nutrition practices and self-efficacy levels related to enteral nutrition practices of nurses in intensive care units
- Tez No: 938129
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANİTA KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Donuk, N. (2024), Yoğun Bakım Ünitesinde Çalışan Hemşirelerin Enteral Beslenme Uygulamaları ile Enteral Beslenme Uygulamalarına İlişkin Öz-Yeterlik Durumlarının İncelenmesi. Yüksek Lisans Tezi, Biruni Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul. Malnütrisyonu olan ya da malnütrisyon riski taşıyan bireylerde yeterli ve dengeli beslenmenin sağlanması amacıyla beslenme desteğinin yapılması büyük bir önem taşır. Çalışma yoğun bakım ünitesinde çalışan hemşirelerin enteral beslenme uygulamaları ile enteral beslenme uygulamalarına ilişkin öz-yeterlik durumlarının incelenmesi ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı-kesitsel tasarımda gerçekleştirildi. Çalışmanın örneklemini bir Eğitim Araştırma Hastanesi ve Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde 15.05.2024-15.08.2024 tarihleri arasında çalışan 120 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanmasında, Hemşire Bilgi Formu ve Hemşireler İçin Enteral Beslenme Uygulamaları Öz-Yeterlilik Ölçeği kullanıldı. Günde enteral beslenmesi olan hastaya bakım veren hemşire oranı %63.3'tür. Hemşirelerin %26.7'si kapağı açılmış enteral ürünü buzdolabında 24 saat muhafaza ettiğini, %90.8'i enteral beslenme setini 24 saatte bir değiştirdiğini belirtmiştir. Grubun %57.5'i birden fazla ilaç uygulanması gerektiğinde ilaçları ayrı ayrı uyguladığını, %63.3'ü her ilaç uygulamasından önce tüpü yıkadığını, %30.8'i ilaç uygulamasından önce ve/veya sonra tüpü 15-30 ml su ile yıkadığını ifade etmiştir. Hemşirelerin büyük çoğunluğu (%80) enteral beslenme hakkında eğitim almıştır. Katılımcıların Enteral Beslenme Uygulamaları Öz-Yeterlik Ölçeği toplam puanı ortalaması 159.72±22.23'dır. Ölçek alt boyutlarından Bilgi Alt Faktörü 85.93±13.14; Uygulama Alt Faktörü 73.79±9.87 olarak bulundu. Yapılan analiz sonucunda enteral beslenme uygulamaları öz-yeterlilik ölçeği toplam puanı ile meslekte çalışma süresi ve bulunduğu klinikte çalışma süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (P < 0.05). Yoğun bakım hemşirelerinin enteral beslenme uygulamalarındaki öz-yeterlik düzeylerini artırmak ve geliştirmek, hatalı uygulamaları önlemek amacıyla, desteklenmesi ve güncellenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Donuk, N. (2025), Examination of Enteral Nutrition Practices and Self-Efficacy Levels Related to Enteral Nutrition Practices of Nurses in Intensive Care Units. Master's Thesis, Biruni University Graduate School of Education, Istanbul. In individuals with malnutrition or at risk of malnutrition, nutritional support is of great importance to ensure adequate and balanced nutrition. This study was carried out in a descriptive-cross-sectional design to investigate the enteral nutrition practices of nurses working in the intensive care unit and their self-efficacy status regarding enteral nutrition practices and to determine the associated factors. The study sample consisted of 120 nurses working in the intensive care units of A Training and Research Hospital and Biruni University Faculty of Medicine Hospital between 15.05.2024-15.08.2024. Data was collected using Nurse Information Form and Enteral Nutrition Practices Self-Efficacy Scale for Nurses. The proportion of nurses caring for patients with enteral nutrition per day was 63.3%. Nearly twenty seven percent (26.7%) of the nurses stated that they kept the enteral product with the lid opened in the refrigerator for 24 hours, and 90.8% stated that they changed the enteral nutrition set every 24 hours. In addition, 57.5% of the nurses stated that they administered the drugs separately when more than one drug was required, 63.3% washed the tube before each drug administration, and 30.8% washed the tube with 15-30 ml of water before and/or after drug administration. The majority of the nurses (80%) received training about enteral nutrition. The mean total Enteral Nutrition Practices Self-Efficacy Scale score of the participants was 159.72±22.23. Among the sub-dimensions of the scale, the Knowledge Sub-Factor was found to be 85.93±13.14 and the Application Sub-Factor was found to be 73.79±9.87. A statistically significant difference was found between the total score of the enteral nutrition practices self-efficacy scale and the duration of employment in the profession and the duration of employment in the clinic (P < 0.05). Intensive care nurses should be supported and updated with training programmes including evidence-based practices in order to increase and improve their self-efficacy levels in enteral nutrition practices and to prevent incorrect practices.