Bir ay – beş yaş arası rotavirüs gastroenteriti tanısı konulan hastaların hastane yatışlarının ve tedavi maliyetlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of hospital admissions and treatment costs for patients diagnosed with rotavirus gastroenteritis aged one month to five years
  1. Tez No: 911893
  2. Yazar: MELTEM GÜNALAY TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR FİDANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Rotavirüs gastroenteriti, dünya genelinde beş yaş altındaki çocuklarda hastaneye yatış ve ölüm nedenlerinin önde gelen nedenlerinden biridir. Bu çalışmanın amacı, rotavirüs gastroenteriti tanısı konulan ve hastanede yatarak takip edilen bir ay-beş yaş arası çocukların hastane başvuruları, yatış süreleri ve tedavi maliyetlerini incelemek ve rotavirüs aşı maliyetleriyle karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Kliniği'ne 1 Kasım 2023 ile 1 Ağustos 2024 tarihleri arasında başvuran bir ay ile beş yaş arası gaitasında rotavirüs antijeni saptanan ve hastanede yatarak tedavi alan hastalar çalışmamıza dahil edilmiştir. Çalışmamız prospektif ve kesitsel bir çalışmadır. Bulgular: Çalışmada 250 hasta değerlendirildi. Hastaların yaş ortancası 24 aydı (min-max=3-59). Hastaların %49,2'si ilk iki yaştaki hastalardan oluşuyordu. Hastaların %50,4'ü kızdı. Hastaların %54,8'i ilkbahar, %30'u kış aylarında başvurmuştu. Hastaların başvuru anında %95,6'sında ishal, %92,4'ünde kusma şikâyeti mevcuttu. Hastaların %46,6'sında iştahsızlık, %38,8'inde ateş şikâyeti vardı. Hastaların başvuru sırasında şikâyetlerinin ortalama süresi 1,65±1,08 gün tespit edildi. Hastaların Vesikari skoruna göre değerlendirilmesine bakıldığında %46,8'inin orta (6-10 puan), %48,8'inin ağır (≥11 puan) olduğu görüldü. Vesikari skoru ortancası 10 puandı (min-max=4-17). Hastaların dehidratasyon derecesine bakıldığında %40,4'ü hafif, %52,4'ü orta ve %7,2'si ağır bulundu. %11,6'sı başvuru anında hipoglisemik tespit edildi. Hastaların %93,6'sı IV sıvı tedavisi aldı. %25,6'sı IV NaHCO3 tedavisi aldı. %78,8'i antiemetik tedavi aldı. Hastaların %5,2'sine IV antibiyotik tedavisi verildi. Hastaların ortalama yatış süresi 2,76±3,77 gündü. Tüm hastaların maliyet ortancası 3511,03 TL (min-max=279,28-215664,40) olarak tespit edildi. İlk 2 yaştaki hastaların toplam maliyeti anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,013). Yaz aylarında başvuran hastaların toplam maliyetleri diğer gruplara kıyasla anlamlı derecede yüksek bulundu (p=0,016).
Özet (Çeviri)
Objective: Rotavirus gastroenteritis is one of the leading causes of hospital admissions and deaths among children under the age of five worldwide. The aim of this study is to examine the hospital admissions, length of stay, and treatment costs of children aged 1-5 years who were diagnosed with rotavirus gastroenteritis and followed up in the hospital, and to compare these with the costs of rotavirus vaccination. Materials and Methods: Children aged 1 to 5 years who tested positive for rotavirus antigen in their stool and were hospitalized for treatment at the Pediatric Emergency Clinic of the Health Sciences University (HSU) Ankara Training and Research Hospital between November 1, 2023, and August 1, 2024, were included in our study. Our study is a prospective and cross-sectional study.Children aged 1 to 5 years who tested positive for rotavirus antigen in their stool and were hospitalized for treatment at the Pediatric Emergency Clinic of the Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital between November 1, 2023, and August 1, 2024, were included in our study. Our study is a prospective and cross-sectional study. Results: A total of 250 patients were evaluated in the study. The median age of the patients was 24 months (min-max = 3-59). Of the patients, 49.2% were from the first two years of age. 50.4% of the patients were female. 54.8% of the patients presented in the spring, while 30% presented in the winter. At the time of admission, 95.6% of the patients had diarrhea, and 92.4% had vomiting complaints. 46.6% of the patients had anorexia, and 38.8% had a fever. The average duration of symptoms at the time of admission was 1.65 ± 1.08 days. According to the Vesikari score, 46.8% of the patients had a moderate (6-10 points) and 48.8% had a severe (≥11 points) score. The median Vesikari score was 10 points (min-max = 4-17). Regarding the degree of dehydration, 40.4% of the patients had mild, 52.4% had moderate, and 7.2% had severe dehydration. 11.6% were found to be hypoglycemic at the time of admission. 93.6% of the patients received intravenous (IV) fluid therapy. 25.6% 13 received IV NaHCO3 treatment. 78.8% received antiemetic treatment. 5.2% of the patients were given IV antibiotic therapy. The average length of stay was 2.76 ± 3.77 days. The median total cost for all patients was 3511,03 TL (min-max = 279.28- 215,664.40). The total cost for patients in the first two years of age was significantly higher (p = 0.013). The total costs of patients who presented in the summer months were significantly higher compared to other groups (p = 0.016).