Ürtiker ile başvuran hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients presenting with urticaria
  1. Tez No: 911894
  2. Yazar: ABDURRAHİM ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE VEZİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Ürtiker, çocuklarda sık görülen ve yaşam kalitesini etkileyen bir deri reaksiyonudur. Bu çalışmada, ürtiker tanısıyla değerlendirilen pediatrik hastaların akut ve kronik ürtiker olarak sınıflandırılması ve kronik ürtiker açısından risk faktörlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, başvurusunda akut ürtiker sınıfında olup, kronik ürtikere dönüşen hastalarda bu geçişi etkileyen faktörlerin incelenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya, 01 Ocak 2020 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk İmmünolojisi ve Alerji Hastalıkları Kliniği'nde ürtiker tanısı konulup takip edilen 0- 18 yaş arası 1010 hastanın verileri geriye dönük olarak incelenmiştir. Hastalar akut ve kronik olarak sınıflandırılmış, yaş, cinsiyet, tetikleyiciler, eşlik eden alerjik hastalıklar ve diğer klinik özellikler açısından karşılaştırılmıştır. Akut ürtikerden kronik ürtikere geçiş gösteren hastalarda bu duruma etki eden faktörler analiz edilmiştir. Bulgular: Hastaların %82,1'i akut ürtiker; %17,9'u kronik ürtiker olarak sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Urticaria is a common skin reaction in children that affects quality of life. This study aimed to classify pediatric patients diagnosed with urticaria into acute and chronic types and identify risk factors for chronic urticaria. Additionally, it aimed to examine the factors influencing the transition from acute urticaria to chronic urticaria in patients initially diagnosed with acute urticaria. Materials and Methods: Data from 1010 patients aged 0-18 years who were diagnosed with urticaria and followed up at the Pediatric Immunology and Allergy Diseases Clinic of Health Sciences University Ankara Training and Research Hospital between January 1, 2020, and December 31, 2022, were retrospectively analyzed. Patients were classified as acute or chronic urticaria, and comparisons were made based on age, sex, triggers, comorbid allergic diseases, and other clinical characteristics. Factors affecting the transition from acute to chronic urticaria were also analyzed. Results: Of the patients, 82.1% were classified as acute urticaria, and 17.9% as chronic urticaria.