6 Şubat Kahramanmaraş depreminin deprem bölgesinde ortaöğretime etkisi: Adıyaman ili örneği
Effects of February 6 Kahramanmaraş earthguake on secondary education in the earthguake region
  1. Tez No: 985354
  2. Yazar: HACER KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR GEÇİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler, Türkiye'deki eğitim sistemini derinden etkilemiş; özellikle Adıyaman gibi depremden yoğun şekilde zarar gören illerde ortaöğretim kurumları ciddi kesintilere uğramıştır. Fiziksel altyapı kayıplarının yanı sıra psikolojik ve sosyal etkiler, öğrencilerin eğitim yaşamını doğrudan etkilemiş, afet sonrası eğitimde süreklilik ve eşitlik gibi temel ilkeler sekteye uğramıştır. Araştırmanın amacı, Kahramanmaraş depremlerinin Adıyaman ilindeki ortaöğretim kurumlarında yarattığı etkileri çok boyutlu olarak incelemek, öğrenci ve öğretmenlerin karşılaştığı sorunları tespit etmek ve afet sonrası eğitim sisteminin dayanıklılık düzeyini değerlendirmektir. Araştırma,“Deprem sonrası süreçte, ortaöğretim öğrencileri eğitim hayatlarında ne tür sorunlar yaşamaktadır, bu sorunlara karşı hangi desteklere ihtiyaç duymaktadırlar ve eğitim süreçlerine yönelik tutumları ile beklentileri nelerdir?”sorusuna yanıt aramaktadır. Çalışma, nicel araştırma yöntemiyle desenlenmiş; veri toplama aracı olarak yapılandırılmış anket formları kullanılmıştır. Veriler SPSS 22.0 yazılımı ile analiz edilmiştir. Tanımlayıcı istatistikler, ttesti, ANOVA ve güvenilirlik analizleri uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini Adıyaman ilindeki ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem, rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen ve depremden doğrudan etkilenen 417 ortaöğretim öğrencisinden oluşmaktadır. Araştırma bulgularına göre, öğrencilerin %75'i okul binalarının güvenli olmadığını, %68'i eğitim materyallerinin yetersizliğini, %65'i ise travma sonrası stres yaşadığını ifade etmiştir. Psikososyal destek hizmetlerinin eksikliği ve dijital eğitime erişim sorunları önemli sorun alanları olarak öne çıkmıştır. Çalışmada elde edilen sonuçlar, afet sonrası ortaöğretim sisteminin hem fiziksel hem de duygusal dayanıklılık açısından yetersiz kaldığını ortaya koymuştur. Eğitimin sürdürülebilirliği için öğrenci merkezli, kapsayıcı ve krizlere hazırlıklı politikaların hayata geçirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma yalnızca Adıyaman iliyle sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
The earthquakes centered in Kahramanmaraş that occurred on February 6, 2023 deeply affected the education system in Turkey; especially in provinces that were heavily damaged by the earthquake, such as Adıyaman, secondary education institutions suffered serious interruptions. In addition to physical infrastructure losses, psychological and social effects directly affected the educational lives of students, and basic principles such as continuity and equality in post-disaster education were disrupted. The aim of the research is to examine the multidimensional effects of the Kahramanmaraş earthquakes on secondary education institutions in Adıyaman, to identify the problems faced by students and teachers, and to evaluate the resilience level of the post-disaster education system. The research seeks to answer the question,“What kind of problems do secondary education students experience in their educational lives in the post-earthquake period, what support do they need against these problems, and what are their attitudes and expectations towards the educational process?”The study was designed with a quantitative research method; structured survey forms were used as data collection tools. Data were analyzed with SPSS 22.0 software. Descriptive statistics, t-test, ANOVA and reliability analyses were applied. The universe of the study consists of students studying in secondary education institutions in Adıyaman province. The sample consists of 417 secondary education students who were selected by random sampling method and were directly affected by the earthquake. According to the research findings, 75% of the students stated that the school buildings were not safe, 68% stated that the educational materials were insufficient and 65% stated that they experienced post-traumatic stress. Lack of psychosocial support services and problems with access to digital education stood out as important problem areas. The results obtained in the study revealed that the secondary education system after the disaster was insufficient in terms of both physical and emotional resilience. It was concluded that student-centered, inclusive and crisis-prepared policies should be implemented for the sustainability of education. The study is limited to Adıyaman province only.