Fissür örtücü uygulamalarından önce gümüş diamin florür uygulanmış dişlerde antibakteriyel etki ve mikrosızıntı/bağlanma dayanıklılığının in vitro incelenmesi
In vitro evaluation of antibacterial effect, microleakage and bond strength in teeth treated with silver diamine fluoride before fissure sealant applications
- Tez No: 911910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜESSER AHU YILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Bu çalışmada, gümüş diamin florür (GDF) uygulamasının ardından farklı fissür örtücü materyalleri uygulanmış dişlerde oluşan mikrosızıntı oranları, bağlanma kapasitesi ve antibakteriyel etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada toplam 72 adet çekilmiş daimi molar diş, altı farklı gruba rastgele dağıtılmıştır. Gruplar, GDF uygulama süreleri (5 dakika ve 1 hafta) ve kullanılan fissür örtücü materyal türleri (Clinpro Sealant ve Fuji Triage) açısından farklılık göstermiştir. Mikrosızıntı değerlendirilmesi için konvansiyonel boya penetrasyon yöntemi kullanılmıştır. Örnekler, GDF ve fissür örtücü uygulamalarının ardından termal siklusa maruz bırakılmış (5000 döngü, 5°C-55°C) ve ardından %0.5 bazik fuksin boya çözeltisine daldırılmıştır. Mikrosızıntı değerleri stereomikroskop altında (25X büyütme) Williams ve Winter skorlamasına göre değerlendirilmiştir. Bağlanma yüzey uzunluğu taramalı elektron mikroskobu (SEM) kullanılarak analiz edilmiştir. SEM görüntüleri 500X, 1500X, 2000X ve 4000X büyütmelerde alınmış ve bağlanma yüzeyi detayları Image J yazılımı ile ölçülmüştür. Antibakteriyel etkinlik değerlendirmesi ise Streptococcus mutans (ATCC 25175) ve Lactobacillus casei (ATCC 4646) suşları kullanılarak doğrudan temas testi yöntemiyle yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the microleakage rates, bonding capacity, and antibacterial efficacy in teeth treated with different fissure sealant materials following the application of silver diamine fluoride (SDF). Materials and Methods: A total of 72 extracted permanent molar teeth were randomly divided into six different groups. The groups varied based on SDF application times (5 minutes and 1 week) and the types of fissure sealant materials used (Clinpro Sealant and Fuji Triage). The conventional dye penetration method was used to assess microleakage. After the application of SDF and fissure sealants, the samples underwent thermal cycling (5000 cycles, 5°C-55°C) and were then immersed in 0.5% basic fuchsin dye solution. Microleakage values were evaluated under a stereomicroscope (25X magnification) using Williams and Winter scoring. Bonding surface lengths were analyzed using a scanning electron microscope (SEM). SEM images were taken at 500X, 1500X, 2000X, and 4000X magnifications, and bonding surface details were measured using ImageJ software. Antibacterial efficacy was evaluated using the direct contact test method with Streptococcus mutans (ATCC 25175) and Lactobacillus casei (ATCC 4646) strains.