Sinop ile Samsun arasındaki bazı küçük akarsu ağızlarının fizikokimyasal özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the physicochemical properties of some small stream mouths between Sinop and Samsun
- Tez No: 911954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma 2023 Nisan ayı ile 2024 Şubat ayları arasında Samsun-Sinop illeri arasında belirlenen on bir istasyondan her mevsim (ilkbahar, yaz, sonbahar, kış) su örnekleri toplanarak yapılmıştır. Toplanan su örnekleri fizikokimyasal yönden; Sıcaklık, pH, çözünmüş oksijen, elektriksel iletkenlik, ORP (Oksidasyon- Redüksiyon Potansiyeli), alkanite, aktif klor, sertlik, fosfat, nitrat ve organik madde parametreleri ile incelenmiştir. Mevsimsel olarak değişkenlik gösteren sonuçlarda ise; su sıcaklığı 17-19,4 °C, pH değeri 7,59-8,72, çözünmüş oksijen 7,29-9,62 mg/L, elektriksel iletkenlik 337-929μS/cm, ORP 19,2-92,5 mV, Alkalinite 143,33- 236,67 mg/L CaCO3, aktif klor 0,05-0,8 mg/L, sertlik 136- 233,33 mg/L CaCO3, Fosfat 0.002–1,147mg/L, Nitrat 0,003-0,143 mg/L aralıklarında değişim göstermektedir. Yapılan inceleme sonuçlarında su kaynaklarının sınıflarına göre kalite standartları açısından pH, nitrit, nitrat, çözünmüş oksijen değerleri yönünden I. Sınıf, iletkenlik, fosfat, alkalinite değerlerine göre II. Sınıf, sertlik değerlerine göre ise oldukça sert sular sınıfı içerisinde bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, water samples were collected from 11 (eleven) different stations located between Sinop and Samsun provinces during the whole year, and the physicochemical properties of the samples were determined to determine the water quality. The change in the temperature, pH, dissolved oxygen, electrical conductivity, ORP (Oxidation-Reduction Potential), alkalinity, active chlorine, hardness, phosphate, nitrate, and organic matter was discussed with the season change. It has been determined that there are significant changes in physicochemical properties due to seasonal differences. The minimum and maximum results in the selected parameters are as follows: water temperature 17-19,4 °C, pH value 7,59-8,72, dissolved oxygen 7,29-9,62 mg/L, electrical conductivity 337-929μS/cm, ORP 19,2-92,5 mV, Alkalinity 143,33- 236,67 mg/L CaCO3, active chlorine 0,05-0,8 mg/L, hardness 136- 233,33 mg/L CaCO3, Phosphate -0. 002-1,147 mg/L, Nitrate 0,003-0,143 mg/L. According to the quality standards, pH, nitrite, nitrate, and dissolved oxygen levels, the water samples refer to Class I. In terms of conductivity, phosphate, and alkalinity levels water samples are in Class II. Moreover, all samples have been classified as“very hard water”due to the hardness level.