Mitokondriyal Sitokrom oksidaz I (COI) gen dizilerine dayalı Euaresta bullans (Wiedemann, 1830) (Diptera: Tephritidae) populasyonlarının genetik analizi
Genetic analysis of Euaresta bullans (Wiedemann, 1830) Diptera:Tephritidae) population based on mitochondrialCytochrome C oxidase I (COI) gene sequences
- Tez No: 578115
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN CAN, DOÇ. DR. MURAT KÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, meyve sinekleri (Diptera: Tephritidae) içerisinde yer alan Euaresta bullans (Wiedemann, 1830) türüne ait Türkiye'nin farklı coğrafik bölgelerinde bulunan 7 ilden (Amasya, Çorum, Kahramanmaraş, Kayseri, Samsun, Sinop, Yozgat) toplananarak örneklerin populasyon genetik analizlerinin ortaya konulmuştur. Bu kapsamda, 101 ergin örnek, mitokondriyal sitokrom oksidaz I (COI) gen bölgesi baz alınarak değerlendirilmiştir. Sekans ürünlerinden başarılı sonuçlanan 79 örnek analiz edilmiş ve 17 haplotip belirlenmiştir. Meyve sinekleri popülasyonlarına ait nükleotit oranları hesaplanarak (C: %16,7; T: %38,93; A: %29,05 ve G: %15,8) baz bileşimlerinin Adenin ve Timin yönelimli olduğu gözlenmiştir. Çalışmanın neticesi olarak populasyonlar arası genetik uzaklık %0,09 - %0,046 olarak saptanmıştır. Elde edilmiş olan bu durum Euaresta bullans türünün bireyleri arasında genetik varyasyonun çok düşük seviyelerde olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, fruit flies Euaresta bullans (Wiedemann, 1830) that belongs to (Diptera: Tephritidae) which was collected from 7 different provinces in Turkey (Amasya, Çorum, Kahramanmaraş, Kayseri, Samsun, Sinop, Yozgat) a genetic analysis of the samples was done. In this context, 101 adult specimens were evaluated based on the mitochondrial cytochrome oxidase I (COI) gene region. 79 successful samples from the sequence products were analyzed and 17 haplotypes were identified. Calculating nucleotide ratios of fruit flies populations (C: 16.7%; T: 38.93%; A: 29.05% and G: 15.8%) It was observed that the base compounds were oriented towards Adenine and Thymine. As a result of the study, the genetic distance between populations was found to be 0.09% - 0.046%. This shows that the genetic variation among individuals of the Euaresta bullans species is at very low levels.