Kripto paraların bilişim yoluyla hırsızlık suçuna konu olması
Cryptocurrency being the subject of theft crime throught informatics
- Tez No: 911967
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT VOLKAN DÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilişim Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Zamanın bilimsel ve teknolojik gelişmeleri inanılmaz bir biçimde hızlı bir ivme ile artmaya devam etmektedir. Bu gelişim ve değişimler hayatın her alanına sirayet etmekte, özellikle son yıllarda finansal alanlarda kendini fazlasıyla göstermektedir. Bu gelişmelere bağlı olarak, temel çalışma mantığı 90'lı yılların başına dayanan ve bu yıllar itibariyle gelişimini arttırarak devam ettiren, şifreli bloklardan oluşan, verilerin çeşitlenmesi ve kimliklenmesi işlemini gerçekleştirmeye yarayan blokzincir teknolojisi geleneksel finans alanında yepyeni bir çığır açmıştır. Blokzincir teknolojisine dayalı olarak yeni bir ödeme sistemi gelişmiş, alışılmış, geleneksel para özelliklerinin dışında, şu an tüm dünyada bir trilyon doların üzerinde hacmi ve kullanıcı sayısı beş yüz milyon olan, kripto para adıyla yeni bir varlık kavramı gelişmiştir. Merkezi bir otorite veya finansal kuruluş tarafından takip edilmeyen kripto paraların işlem hareketleri anonim şekilde gerçekleşmektedir. Diğer bir ifadeyle transfer edildiği hesap bilinememektedir. Bilişim sistemlerinin suç işlenmesinde sağladığı kolaylıklardan dolayı, bu alan özellikle siber suçlarda yetenekli suç işleme kastı olan kişiler açısından adeta bir cazibe merkezi haline gelmiştir. Kripto paralar denetlenemez olan yapısal özelliklerinden dolayı çok çeşitli suçlarda araç olabilmekte, kamu düzenine ilişkin oldukça sorun yaratabilecek potansiyele sahiptirler. İşlenebilecek suçlardan birisi de tezimize konu olan ve Türk Ceza Kanunu'nun 142/2-e maddesinde yerini bulmuş Bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle hırsızlık suçudur. Tezimizde kripto para kavramının herhangi bir statüsünün veya yasal tanımının bulunup bulunmadığı irdelenerek, bu suçun konusunu oluşturup oluşturmadığı, kripto paralara yönelik farklı ülkelere ait mevcut yasal düzenlemeler ışığında değerlendirilmek suretiyle tartışılmıştır. Özellikle ülkemizde kripto paralara yönelik tezimiz konusunu içinde barındıran ceza hukuku alanı başta olmak üzere farklı hukuk disiplinlerinde yasal düzenleme konusunda oldukça fazla boşluk bulunmaktadır. Yargıda ve öğretide bu hususta görüş ayrılıkları bulunmakla birlikte özellikle ceza hukuku temel ilkelerinden suçta ve cezada kanunilik prensibi gereği kapsayıcı bir yasal düzenlemeye ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The scientific and technological developments of time continue to increase with an incredible speed. These developments and changes affect every aspect of life and especially in recent years, they have shown themselves in the financial field. Depending on these developments, blockchain technology, which consists of encrypted blocks and performs diversification and identification processes of data, has opened up a new era in traditional finance, starting from the basic operating logic of the early 90s and continue to improve since then. Based on blockchain technology, a new payment system called“cryptocurrency”has been developed apart from traditional payment methods and a volume of over one trillion dollars and a number of five hundred million users have been reached in a short time. Transaction movements of cryptocurrencies, which are not tracked by a central authority or financial institution, are carried out anonymously. In other words, the account to which it transferred is unknown. Due to the convenience of information systems in committing crimes, this area has become a center of attraction especially for people who are skilled in cybercrime. Cryptocurrencies can used as a tool in a wide variety of crimes due to their uncontrollable structural features, and they have the potential to cause many problems regarding public order. One of the crimes that can be committed is theft by using information systems, which is the subject of our thesis and found its place in article 142/2-e of the Turkish Penal Code. In our thesis, whether there is any status or legal definition of the concept of cryptocurrency and whether it is the subject of a crime is discussed on the basis of the current legal regulations of different countries for cryptocurrencies. Especially in our country, there are many gaps in legal regulation in various legal disciplines, especially in the field of criminal law, which includes the subject of our thesis. Despite differences of opinion in the judiciary and doctrine, a comprehensive legal regulation is needed especially in criminal law based on the principle of legality in crime and punishment.