The political thought of Abul A'la Maududi and the limits of the secular
Ebul A'la Mevdudi'nin siyasi düşüncesi ve 'seküler' kategorisinin sınırları
- Tez No: 911968
- Danışmanlar: PROF. DR. MARK WARREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of British Columbia
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez, 20. yüzyılda İslamcı düşüncenin en güçlü akımlarından birini oluşturan ilahiyatçı ve siyaset teorisyeni Abul A'la Maududi'nin (ö. 1979) siyasi düşüncesinin bir analizidir. Modern ulus devletin, sömürgecilik sonrası Müslüman bağlamında merkezileştirme ve homojenleştirme eğilimleri karşısında yaşadığı ikilemle karşı karşıya kalan Mevdudi, bu ülkelerin çoğunun ulusal bir vizyon inşa edememesiyle ilgili sorunlara bir çözüm önerdi. Aynı sorunlar sözde seküler ulus devletlerde de (yani, Avrupa ve Kuzey Amerika) yaşandı. Mevdudi'nin herhangi bir toplumun böyle bir ulusal vizyon yaratma konusundaki yetersizliğinin farkına vardığı öne sürülüyor. Ona göre bu durum, Müslüman ülkelerdeki İlahi Hakimiyetin gerçekleştirilememesinden kaynaklanan ideolojik çatışmayla ve birçok açıdan bu çatışmanın etkisiyle daha da artıyor. Mevdudi için bu, yazdığı Pakistan'ın yeni oluşan ulus devletinde barış ve tutarlılık arayışı olduğu kadar teolojik bir konuydu. Mevdûdî'nin teorisinin, sorunlu alanlarına rağmen, bugüne kadar pek çok post-modern teorisyenlerin özlemi olarak kalan ahlaki benliklerin geliştirilmesi yoluyla İlahi Hakimiyeti gerçekleştirerek ulus-devlete alternatif önererek alternatif bir çözüm sunduğu öne sürülüyor.
Özet (Çeviri)
This thesis is an analysis of the political thought of Abul A'la Maududi (d. 1979), a theologian and political theorist who formed one of the strongest movements of Islamist thought in the 20th century. Facing the dilemma of the modern nation-state vis-à-vis its centralizing and homogenizing tendencies in the post-colonial Muslim context, Maududi offered a solution to the problems concerning the inability of many of these countries to build a national vision, often the same problems experienced in so-called secular nation-states (ie, white Europe and North America). It is argued that Maududi recognized the inability of any coherent group of people to create such a national vision. In his view, this is compounded by–and in many ways the impetus for–ideological conflict in Muslim countries resulting from an inability to realize the Divine Will. That is, for Maududi, this was a theological issue as much as it was a quest for peace and coherence in the nascent nation-state of Pakistan in which he was writing. It is argued that despite the problematic areas, Maududi's theory provides an alternative solution by proposing an alternative to the nation-state by realizing the Divine Will through the cultivation of moral selves–which to date has remained a mere wistful longing of many post-modern theorists.