İki ayrı kök kanal medikamentinin farklı irrigasyon aktivasyon sistemleriyle uzaklaştırılmasının kanallardaki bağlanma dayanımına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of removing two different root canal medicaments using various irrigation activation systems on bond strength in root canals
- Tez No: 911977
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SENA KAŞIKÇI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında, Ca(OH)2 ve biyoseramik esaslı esaslı kanal medikamentlerinin geleneksel iğne irrigasyonu, ultrasonik ve sonik aktivasyon yöntemleriyle kanaldan temizlenmesi sonrası biyoseramik esaslı kanal dolum patının kanal duvarlarına bağlanma dayanımının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmada 42 adet çekilmiş alt molar dişin distal kök kullanıldı. Dişler kök ucundan koronale 12 mm olacak şekilde dekorone edildi. Kökler Dentsply Next döner eğe sistemi ile X4 boyutuna kadar şekillendirildi. Dişler rastgele 2 gruba (n=21) ayrıldı. İlk gruba Bio-C Temp, ikinci gruba Ultracal XS medikamenti uygulandı ve örnekler 2 hafta süreyle etüvde 37°C ve %100 nemde bekletildi. Medikamentin uzaklaştırılması için her grup kendi içine rastgele 3 alt gruba (n=7) ayrıldı. Her alt gruba sırasıyla 5 ml %2.5 NaOCl, 3 ml %17 EDTA uygulandı. İlk alt gruba EndoActivator (Dentsply Tulsa Dental Specialties, Tulsa, ABD) ile aktivasyon, ikinci alt gruba Ultra X (Eighteeth Medical, Chang-Zhou, Çin) ile aktivasyon yöntemleri uygulandı, üçüncü alt grupta geleneksel irrigasyon iğnesi kullanıldı. Tüm örneklerin final irrigasyonları ml %2.5 NaOCl ve 3 ml distile su ile yapıldı. Tüm örnekler paper pointler ile kurutuldu. Ana kon Protaper Next X4 (Dentsply Maillefer, Ballaigues, İsviçre) seçilerek çalışma boyunda sıkışma hissi kontrol edildi. Kök kanal dolumu Bio-C Sealer (Angelus, Londrina, Brezilya) biyoseramik esaslı kanal dolum patı ile tek kon tekniğiyle yapıldı ve örnekler 2 hafta süreyle etüvde 37°C ve %100 nemde bekletildi. Akrilik rezine gömülen örneklerden kökün apikalinden itibaren 3., 6., ve 9. mm'lerden 1 mm kalınlığında apikal, orta ve koronal kesitler elde edildi. Kesitler universal test cihazına yerleştirilip push-out bağlanma dayanımı testi uygulandı, kopmanın gerçekleştiği değerler kaydedildi. Veriler Minitab v14 ile analiz edildi. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ve basıklık-çarpıklı değerleri ile incelendi. Grup, alt grup ve kesite göre bağlanma kuvvetinin karşılaştırılmasında Genelleşmiş Lineer model kullanıldı ve çoklu karşılaştırmalar Tukey testi ile incelendi. Analiz sonuçları nicel veriler için ortalama ± standart sapma şeklinde sunuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: In this thesis study, it was aimed to evaluate the push-out bond strength of a bioceramic-based root canal sealer to canal walls following the removal of Ca(OH)₂ and bioceramic based intracanal medicaments using conventional needle irrigation, ultrasonic, and sonic activation methods. Method: In this study, the distal roots of 42 extracted mandibular molar teeth were used. The teeth were decoronated to obtain a root length of 12 mm from the apex to the coronal section. The roots were shaped up to the X4 size using the Dentsply Next rotary file system. The teeth were randomly divided into two groups (n=21). In the first group, Bio-C Temp was applied as the intracanal medicament, while Ultracal XS was applied in the second group. The samples were incubated at 37°C and 100% humidity for two weeks. For medicament removal, each group was further randomly divided into three subgroups (n=7). Each subgroup underwent irrigation with 5 mL of 2.5% NaOCl followed by 3 mL of 17% EDTA. In the first subgroup, activation was performed using the EndoActivator system (Dentsply Tulsa Dental Specialties, Tulsa, USA). In the second subgroup, Ultra X activation (Eighteeth Medical, Chang-Zhou, China) was applied. In the third subgroup, a conventional irrigation needle was used. Final irrigation was performed using 5 mL of 2.5% NaOCl and 3 mL of distilled water for all samples. The canals were dried with paper points. The master cone (Protaper Next X4; Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland) was selected, ensuring a tug back at the working length. Root canal obturation was performed using the single-cone technique with Bio-C Sealer (Angelus, Londrina, Brazil), a bioceramic-based root canal sealer. The samples were then incubated at 37°C and 100% humidity for another two weeks. Sections of 1 mm thickness were obtained from the apical, middle, and coronal thirds at 3 mm, 6 mm, and 9 mm from the apex. The sections were embedded in acrylic resin and subjected to a push-out bond strength test using a universal testing machine, and the debonding values were recorded. Data were analyzed using Minitab v14. The normality of data distribution was assessed using the Shapiro-Wilk test and skewness-kurtosis values. Comparisons of bond strength based on groups, subgroups, and sections were performed using a generalized linear model, and multiple comparisons were evaluated with Tukey's test.