İslâm felsefesinde ahlâk ve kategoriler
Ethics and categories in Islamic philosophy
- Tez No: 911978
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT SELİM SARUHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 469
Özet
İslâm felsefesinde ahlâk ve kategorilerin ele alındığı bu çalışma giriş, üç bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Birinci bölüm ahlâk ve mantık kavramlarının tanımlandığı, İslâm filozoflarının bu kavramlara yükledikleri anlamların tespitini ve ahlâk-mantık ilişkisini içermektedir. İkinci bölüm ise kategorilere giriş için kavramlar ile cevher, nicelik, nitelik, görelik, mekân, zaman, durum, sahip olma, etki, edilgi kavramlarının açıklamalarını içerir. Üçüncü bölüm ise kategorilerin ahlâk felsefesindeki işlevinin tespitine ayrılmıştır. Bu bağlamda çalışma ile ahlâk mantık ilişkisi kapsamında kategorilerin İslâm ahlâk felsefesindeki işlevinin tespiti amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study on ethics and categories in Islamic philosophy consists of an introduction, three chapters and a conclusion. The first chapter includes the definition of the concepts of ethics and logic, the determination of the meanings attributed to these concepts by Islamic philosophers, and the relationship between ethics and logic. The second chapter includes the concepts for the introduction of categories and the explanations of the concepts of substance, quantity, quality, relativity, space, time, state, possession, effect, and passive. The third chapter is devoted to the determination of the function of categories in philosophy of ethics. In this context, the study aims to determine the function of categories in Islamic ethical philosophy within the scope of the relationship between ethics and logic.