Sağlık bilgi teknoloji kabulüne yönelik bir çalışma: Isparta ili kullanım niyeti örneği
A study on health information technology adoption: The case of intention of use in Isparta province
  1. Tez No: 911994
  2. Yazar: VAHAP KARAÇADIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sağlık Yönetimi, Science and Technology, Healthcare Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı sağlık bilgi teknolojilerinin temel bileşenlerinden biri olan internet ve mobil sağlık uygulamalarını etkileyen değişkenleri belirlemektir. Bu doğrultuda, kamu internet ve mobil sağlık uygulamalarını kullanmaya yönelik uyumu kolaylaştıran veya kullanım direncine yol açan; performans beklentisi, çaba beklentisi, sosyal etki, teknoloji kaygısı, gizlilik endişesi ve sağlık bilinci faktörleri incelenmiştir. Isparta ili merkezinde 627 örneklem sayısıyla 18 yaş üzeri bireylerin kamu internet ve mobil sağlık uygulamalarını kullanımını etkileyen faktörlerin ölçülmesi planlanmıştır. Kamu internet ve mobil sağlık uygulamalarını kullanımına yönelik tutum boyutlarını ve bu boyutlar altında yer alan faktörleri belirlemek için geçerlilik ve güvenilirlik analizleri, açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmış ve değişkenlerin ortalama ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Değişkenler arasında farklılık analizleri yapılmıştır. Ayrıca değişkenler arasındaki ilişkinin tespit edilebilmesi için korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonuçları doğrultusunda; kamu internet ve mobil sağlık uygulamaları kullanım niyeti değişkenlerinin belirlenebilmesi için altı alt boyut oluşturulmuştur. Bu alt boyutların uyum iyiliği değerlerinin uygun olduğu tespit edilmiştir. Demografik göstergelerin değişkenler arasındaki ne gibi farklılıklara yol açtığı ve değişkenler arasındaki ilişki ve yönü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the variables that affect internet and mobile health applications, which are the basic components of health information technologies. In this direction, facilitating compliance with the use of public internet and mobile health applications or causing resistance to use; performance expectancy, effort expectancy, social impact, technology anxiety, privacy concern and health awareness factors were examined. In order to determine the dimensions of attitude towards the use of public internet and mobile health applications and the factors under these dimensions, validity and reliability analyzes, exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis were performed and the mean and standard deviations of the variables were calculated. Difference analyzes were made between the variables. In addition, correlation analysis was performed to determine the relationship between the variables. In line with the research results; Six sub-dimensions were created in order to determine the variables of intention to use public internet and mobile health applications. It has been determined that these sub-dimensions are among the appropriate goodness-of-fit values. What kind of differences the demographic indicators cause between the variables and the effect and direction of the relationship between the variables have been determined.