دراسة تحليلية في موقف المفسرين من الاستشهاد بالشعراء المولدين
Müvelled şairlerle istişhâd konusunda müfessirlerin yaklaşımına dair bir inceleme
  1. Tez No: 911993
  2. Yazar: SIBA SAEED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Çalışma bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde“Şiirle İstişhad”kavramı açıklanmış ve bu kavramın kökenleri hakkında genel bilgiler verilmiştir. Aynı zamanda, şiirin Kuran-ı Kerim ayetlerinin tefsirinde kullanılması için gerekli kriterler ve doğrudan veya dolaylı şiirsel delillerin kaynakları hakkında açıklamalar yapılmıştır. Birinci bölümde, İslam'ın ilk dönemlerinde müfessirlerin müvelled şiirlerin kullanılmasına yönelik tutumları incelenmiş ve müvelled şiirlerden örnekler veren müfessirlerin yaklaşımları ele alınmıştır. Bu bölümde, hicri beşinci ve dokuzuncu yüzyıllar arasında yazılan tefsir kitaplarındaki şiirsel deliller gözden geçirilmiştir. Ardından, varsa müvelled şiirlerden örneklerin tefsirlerde yer alma sebepleri ve bu örneklerin Kuran-ı Kerim cümlelerini açıklamada geçerliliği araştırılmıştır. İkinci bölümde, hicri onuncu yüzyıldan günümüze kadar yazılan tefsir kitapları ele alınmıştır. Bu bölümde, uzman müfessirlerin Kuran-ı Kerim'in tefsirinde müvelled şiir örneklerinin kullanımı hakkındaki görüşleri açıklığa kavuşturulmuştur. Bu bağlamda şu soruya cevap aranmıştır: Sonraki müfessirler, önceki müfessirlerin yaklaşımından uzaklaşmış mıdır?
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the attitudes of commentators regarding the use of Muelled poetry as evidence in tafsir. The study examines scientific debates on this topic and traces the origins and effects of these debates. Since the first century of Hijri, Arab linguists have taken care to protect the language of the Holy Quran from changes that may occur due to foreign languages. The mixing of Arabs with neighboring nations during the conquests led to changes in the languages of the Arab people and poets. Therefore, Muslim scholars had to establish criteria for using Arabic poetry as evidence in interpreting statements in the Holy Quran. Initially, there was a disagreement among scholars regarding the use of Muelled's poems as evidence. However, after consultation, a consensus was reached that it was not permissible to use Muelled's poems as evidence in the interpretation of the Qur'anic sentences. Despite this consensus, some commentators gave examples from Muelled's poetry in their books. What are their reasons and approaches to this issue? This question constitutes the focus of the study. In the study, examples of Muelled poetry were researched by examining classical tafsir books. In this context, answers were sought to three questions: What are the reasons why some commentators give examples from Müvelled poetry? Did these commentators ignore the reservations of early linguists regarding the Muelled poem? Have these commentators departed from the consensus of Muslim scholars on this issue? The study consists of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introduction section, the concept of“Istishhad through Poetry”is explained and general information about the origins of this concept is given. At the same time, explanations were made about the criteria for using poetry in interpreting the verses of the Holy Quran and the sources of direct and indirect poetic evidence. In the first chapter, the attitudes of the commentators in the early periods of Islam towards the use of Muelled poetry were investigated and the approaches of the commentators who mentioned examples of Muelled poetry in their books were examined. In this section, the poetic evidence in the tafsir books written between the fifth and ninth centuries hijri is reviewed. Then, the reasons for including examples from Muelled poetry, if any, and the validity of using these examples in explaining the sentences of the Holy Quran were investigated. In the second part, tafsir books written from the tenth century Hijri to the present day is discussed. In this section, the opinions of the expert commentators on the use of examples of Muelled poetry in the interpretation of the Holy Quran are clarified. In this context, an answer to the following question was sought: Have the later commentators moved away from the approach of the former commentators?