Goffman'ın dramaturjik yaklaşımı bağlamında Instagram'da iş hayatına dair eleştirel içerik üretiminin incelenmesi
An Examinationof the production of critical content regarding business life on instagram within the context of Goffman's dramaturgical approach
- Tez No: 912002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TEKAÜT ÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Teknolojik gelişmelerin hız kazanmasıyla birlikte 20.yüzyılının sonlarından itibaren dijital alanlar toplumsal ilişkileri, emek ilişkilerini, kültürü ve birçok başka unsuru kökten değişimlere uğratırken sosyolojinin toplumu ele alma biçimlerini değiştirmiştir. Bu çerçevede sosyoloji literatürün de kaçınılmaz bir şekilde dijital alanda üretilen her türlü içeriğin toplumsal olana etkisine yoğunlaşmıştır. Diğer bir yandan ekonomik ve sosyal anlamda düzen değişikliklerinin beyaz yakalı çalışanların toplumsal konumlarında ortaya çıkardığı sosyolojik değişim sosyal medyayı bu değişime hem tanıklık ettiği hem de yeni iş alanları ortaya çıkararak dönüştürdüğü bir alan olarak karşımıza çıkarmıştır. Bu çerçevede bu tez çalışması kapsamında sosyal medya kanallarından biri olan Instagram da iş hayatına yönelik eleştirel içeriklerin gündelik hayat pratiklerine yansımasını sosyolojik olarak incelenmesi hedeflenmiştir. Bu çerçevede Goffman'ın benliğin sunum biçimlerini tariflerken kullandığı dramaturji yaklaşımının sunduğu kuramsal zeminde Instagram da üretilen içerikler incelenmiştir. Tez çalışmasının araştırması için içerik analizi yöntemi seçilmiş sınırlılıklar belirlenerek toplanan Instagram reels ve fotoğraf paylaşımlarından oluşan içerik analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the end of the 20th century, with the rapid advancement of technology, digital spaces have radically changed social relations, labor relations, culture, and many other aspects of society, as well as how sociology approaches society. According to this approach, sociological literature has inevitably concentrated on how various forms of digital content affect society. However, the sociological shift in white-collar workers' social standing due to shifts in the economic and social order has made social media an area that both observes and changes this shift by generating opportunities for employment. The purpose of this thesis is to sociologically investigate how everyday life behaviors are influenced by critical content about business life on Instagram, a social media platform. The content created on Instagram has been examined within this framework using the theoretical foundation provided by Goffman's dramaturgy method, which describes the ways in which the self is presented. For the research method of the thesis, the content analysis approach was selected, and the content—which included Instagram reels and photo posts gathered by identifying the limitations—was examined.