Mental health of Syrian asylum seekers residing in camps: Risk and protective factors with a mixed-methods study
Kamplarda kalan Suriyeli sığınmacıların ruh sağlığı: Karma yöntemli çalışma ile risk ve koruyucu faktörler
  1. Tez No: 912001
  2. Yazar: DUYGU CANTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GENÇÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de bulunan Suriyeli sığınmacıların ruh sağlığına yönelik zorunlu göçün üç aşamasındaki muhtemel risk faktörlerinin ve başetme kaynaklarının incelenmesi amaçlanmıştır. Üç farklı kampta kalan 111 sığınmacı uygun örneklem yoluyla çalışmaya alınmıştır. Karma yöntemli araştırma dizaynı kullanılmıştır. Katılımcılara, içinde bilgilendirilmiş onam formu, sosyo-demografik form, yarı-yapılandırılmış görüşme, Harvard Travma Ölçeği Bölüm I ve IV, Göç-sonrası Yaşam Zorlukları Ölçeği ve Hopkins Semptom Listesi-25'in bulunduğu bir görüşme paketi uygulanmıştır. Niceliksel analizler genç, kadın ve evli olmayan sığınmacıların ruh sağlığı açısından risk grupları olduklarını göstermiştir. Göç öncesi travmatik yaşantılar arasında zorunlu ayrılık ve sevdiklerin kaybının travma-sonrası stress ve depresyon semptomları için önemli bir yordayıcı olduğu bulunmuşken göç sonrası yaşam zorlukları arasında kültür ve destek kaybının incelenen her semptom alanı için daha etkili bir belirleyici faktör olduğu gözlenmiştir. Niteliksel sonuçlar, katılımcıların yaşantılarının kötü etkilerinin üstesinden gelmelerinde yardımcı olan birçok kaynak kullandığını göstermiştir. Bunlardan bazıları farklı kaynaklardan gelen farklı tür sosyal destek, dini inanca dayanma, savaşın politik amacına bağlılık ve kişisel tutumlardır. Sığınmacıların deneyimlerini ve onlar üzerindeki etkilerini anlamak için bağlama özel sosyal, politik ve kültürel gerçekliklere dikkat edilmesine işaret edilmiştir. Çalışma bulgularının, travmatik yaşantıları yanı sıra mevcut stress faktörlerini de hedefleyen müdahaleler geliştirmek, dayanıklılığı arttırmak için sığınmacıların destek sistemlerinin güçlendirilmesini ve yaşam küşullarının iyileştirilmesini amaçlayan program ve politika üretmek açısından çıkarımları olması beklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the possible risk factors and the coping resources during three phases of forced migration for mental health outcomes of Syrian asylum seekers in Turkey. 111 asylum seekers staying in three different camps were recruited by means of convenience sampling. The mixed-method research design was utilized. Participants were administered an interview package including informed consent form, socio-demographic form, semi-structured interview, Harvard Trauma Questionnaire Revised Part I and IV, Post-Migration Living Difficulties, Hopkins Symptom Checklist-25. Quantitative analyses revealed that young, female and unmarried asylum seekers were at-risk groups for mental health problems. Among pre-migration traumatic events, forced separation and loss of loved ones was found as a significant predictor for post-traumatic stress and depression whereas among post-migration living difficulties, loss of culture and support was observed as more impactful determinant of each symptom domain. Qualitative results indicated that participants reported using a number of resources which helped them to overcome the deleterious effects of their experiences, including differential social support from different resources, reliance on religious faith, a sense of commitment to a political cause of war and personal attitudes. The social, political and cultural realities specific to context were noted to be paid attention to understand asylum seekers' experiences and their effects on them. The findings of the study were expected to have implications for intervention development targeting current stressors as well as traumatic events, and program and policy development aimed at improving life conditions and strengthening support systems of asylum seekers to promote coping.