Kolposkopik biyopside yüksek grade servikal intraepitelyal neoplazi saptanan hastalarda konizasyon sonrası yüksek grade servikal intraepitelyal neoplazi yokluğu
Absence of high grade cervical intraepithelial neoplasia after conization in patients with high grade cervical intraepithelial neoplasia detected on colposcopic biopsy
  1. Tez No: 912033
  2. Yazar: MERYEM BETÜL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ NARİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızda kolposkopik biyopside yüksek dereceli servikal intraepitelyal neoplazi (HSIL, CIN2, CIN3, CIN 2-3) saptanan ancak terapötik konizasyon sonrası yüksek dereceli lezyon bulunmayan hastaların demografik, özelliklerinin; HPV DNA genotip dağılımlarının, smear sonuçlarının ve konizasyon sonrası kontrol kolposkopi bulgularının gerileme (regresyon), persistans (sebat etme) veya progresyon(ilerleme) açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, 1 Ocak 2019 - 1 Ocak 2024 tarihleri arasında kliniğimizde kolposkopik biyopsi ile HSIL tanısı alan ve konizasyon sonrasında yüksek dereceli lezyon saptanmayan 89 hastayı kapsamaktadır. 18 yaş üstü, HPV pozitif ve konizasyon sonrası kontrol kolposkopisi yapılmış olgular dahil edilmiştir. Veriler elektronik kayıt sistemi ve hasta görüşmeleri ile elde edilmiştir. Hastaların yaşı, vücut kitle indeksi (VKİ), parite, eğitim düzeyi, aylık gelir seviyeleri, kronik hastalık varlığı, geçirilmiş cerrahi işlemler, kontrasepsiyon tercihleri, HPV aşılanma durumu ve HPV DNA genotip özellikleri kaydedilmiştir. Kolposkopi, standardize protokollerle iki jinekolojik onkoloji yan dal asistan doktoru tarafından yapılmış; asetik asit uygulanarak şüpheli alanlardan biyopsi alınmıştır. Histopatolojik incelemeler hastanemiz Patoloji Anabilim Dalı'nda değerlendirilmiş, HSIL saptanan olgulara konizasyon uygulanmış, konizasyonda yüksek derece lezyon saptanmayan hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Tüm olgularda konizasyon sonrası 6. ayda kontrol kolposkopi yapılmıştır. Patoloji raporları güncel Bethesda sistemi referans alınarak LSIL (CIN1) ve HSIL (CIN2 ve üstü) ayrımı ile standardize edilmiştir. Bulgular: Çalışmadaki 89 hastanın ortalama yaşı 43.0 ± 9.4 yıl, ortalama VKİ'si 26.2 ± 4.5 kg/m² olup, %40.4'ünde kronik hastalık saptanmıştır. Hastaların %78.7'si multipar, %75.3'ü düşük gelir düzeyindedir. HPV genotip dağılımında en yaygın tip %56.18 ile“HPV diğer”iken, HPV16 pozitifliği %22.47 oranındadır. Toplam 54 hastanın smear sonuçları mevcut olup %59.3'ünde normal, %9.3'ünde ASCUS, %9.3'ünde LSIL ve daha sonrasında sırasıyla ASC-H (%3.7), HSIL (%1.9) ve Atipik Glandüler Hücre (%1.9) tespit edilmiştir. Konizasyon sonrası patolojik incelemelerde %62.9 LSIL, %37.1 benign bulgu saptanmış; kontrol kolposkopide ise %62.9 benign, %33.7 LSIL, %2.2 HSIL, %1.1 AdenoCa in situ tespit edilmiştir. HPV aşılanma oranı %23.6'dır. Kontrol kolposkopide lezyonların gerilediği olgularda“HPV diğer”en sık görülen tiptir (%56.98). Sonuç: Konizasyon sonrası yüksek derece lezyonu olmayan hastalarda HPV enfeksiyonu sıklıkla diğer yüksek riskli tiplerle ilişkili bulunmuş, düşük sosyoekonomik durum ve kronik hastalık varlığı persistan veya progresif lezyon olasılığını artırabilmiştir. Bu sonuçlar, takip ve tedavi planlaması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the demographic characteristics, HPV DNA genotype distributions, smear results, and follow-up colposcopic findings in patients who were diagnosed with high-grade cervical intraepithelial neoplasia (HSIL, CIN2, CIN3, CIN 2-3) via colposcopic biopsy but did not exhibit high-grade lesions after therapeutic conization. The assessment focused on lesion regression, persistence, or progression. Materials and Methods: The study included 89 patients diagnosed with HSIL by colposcopic biopsy at our clinic between January 1, 2019, and January 1, 2024, in whom no high-grade lesion was detected post-conization. Patients were aged over 18 years, were HPV-positive, and underwent follow-up colposcopy after conization. Data including age, body mass index (BMI), parity, education level, monthly income, presence of chronic disease, previous surgeries, contraceptive preferences, HPV vaccination status, and HPV DNA genotypes were recorded. Colposcopy was performed by two gynecologic oncology fellows using standardized protocols. Histopathological evaluations were carried out by the Pathology Department, and all HSIL-diagnosed patients underwent conization. Those without high-grade lesions in conization specimens were included, and follow-up colposcopy was performed at 6 months. Pathology reports were standardized according to the Bethesda system. Results: The mean age of the 89 patients was 43.0 ± 9.4 years, with a mean BMI of 26.2 ± 4.5 kg/m²; 40.4% had chronic diseases. Multiparity was noted in 78.7%, and 75.3% had low income. HPV genotype distribution showed“HPV other”as most common (56.18%), followed by HPV16 positivity (22.47%). Among 54 patients with smear results, 59.3% were normal, 9.3% ASC-US, 9.3% LSIL, and lower rates for ASC-H, HSIL, and Atypical Glandular Cells. Post-conization pathology showed 62.9% LSIL and 37.1% benign findings, while follow-up colposcopy revealed 62.9% benign, 33.7% LSIL, 2.2% HSIL, and 1.1% adenocarcinoma in situ. HPV vaccination rate was 23.6%. Among regressed lesions,“HPV other”predominated (56.98%). Conclusion: In patients without residual high-grade lesions post-conization, HPV infection was frequently associated with other high-risk types. Low socioeconomic status and chronic disease presence may increase the probability of persistent or progressive lesions. These findings are important for guiding follow-up and management strategies.