Mobbing ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide çalışma modellerinin etkisi: Beyaz yakalılar üzerine bir araştırma
The Effect of work models on the relationship between mobbing and organisational commitment: A Study on white-collar workers
- Tez No: 912032
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ŞEBNEM ARIKBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Örgütlerin nihai amacı, sürdürülebilir başarı ve rekabet gücünü elde etmektir. Bu amaca ulaşmada en büyük kaynak ise insandır. Çalışanların kurum için ve işyerindeki rolü için uygun özelliklere sahip olması önemlidir ancak tek başına yeterli değildir. Aynı zamanda, bu özelliklerini gönüllü olarak örgüte sunmaları ve rollerinin gerektirdiklerinden daha fazlasını sağlamaları gerekmektedir. Bu noktada devreye giren örgütsel bağlılık, çalışanların örgütün başarısı için çaba göstermelerini sağlar. Örgütsel bağlılığı yüksek olan çalışanlar, örgütün hedeflerine ulaşmasında kritik bir rol oynarlar. Örgütsel bağlılığın oluşmasındaki en büyük engellerden biri ise mobbingdir. Mobbingin hem çalışanlar açısından hem de örgüt açısından birçok olumsuz sonucu vardır. Son yıllarda çalışma hayatına daha çok entegre edilen evden çalışma ve hibrit çalışma modelleri, hala hem örgütler hem de çalışanlar için tam olarak sonuçları netleşmemiş ve denenme sürecinde olan çalışma modelleridir. Bu sebeple evden çalışma modeli ve hibrit çalışma modellerinin son yıllara kadar en çok uygulanan geleneksel çalışma modeli ile genel anlamda karşılaştırılması hem örgütler hem de çalışanlar açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma öncelikle mobbing, örgütsel bağlılık ve çalışma modellerini detaylı bir şekilde açıklayarak, mobbing ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiye çalışma modellerinin etkisini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The ultimate goal of organisations is to achieve sustainable success and competitiveness. The biggest resource in achieving this goal is human. It is important for employees to have the appropriate qualifications for the organisation and job role in the workplace, but it is not enough by itself. At the same time, employees should voluntarily offer these characteristics to the organisation and provide more than what their roles require. Organisational commitment, which comes into play at this point, enables employees to contribute to the success of the organisation. Employees with high organisational commitment play a critical role in achieving the goals of the organisation. One of the biggest obstacles in the existence of organisational commitment is mobbing. Mobbing has many negative consequences both for the employees and the organisation. Working from home and hybrid working models, which have been integrated into working life much more in recent years, are working models that are still in the process of being tested and the results are not fully clear for both organisations and employees. For this reason, it is of great importance for both organisations and employees to compare work from home and hybrid working models with the traditional working model, which is the most common working model until recent years. This study aims to explain mobbing, organisational commitment and working models in detail and to reveal the effect of working models on the relationship between mobbing and organisational commitment.