Kayıp eşyaların açık artırmayla satışında blokzincir temelli bir model önerisi
A blockchain-based model proposal for auctioning lost items
- Tez No: 912102
- Danışmanlar: PROF. DR. UMMAN TUĞBA GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu yüksek lisans tezi, blokzincir teknolojisinin açık artırma sistemlerine entegrasyonunu incelemekte ve özellikle kamu kurumlarında kaybolan eşyaların dijital ortamda satışa sunulması için bir model önermektedir. Çalışma, açık artırmaların tarihsel gelişimini ve teknolojinin etkisiyle nasıl dijitalleştiğini ele almakta, blokzincir kullanarak kaybolan eşyaların fiziksel pazaryerleri yerine merkeziyetsiz, güvenli ve şeffaf bir dijital platformda satışını önererek açık artırma sürecinin verimliliğini, şeffaflığını ve güvenliğini artırmayı hedeflemektedir. Ayrıca, bu modelin uygulanabilirliğini göstermek için bir web platformu tasarımı sunulmakta ve sistemin avantajları, dezavantajları ile olası tehditler tartışılmaktadır. Sonuç olarak, tez, kaybolan eşyaların satışında geleneksel açık artırma yöntemlerine modern ve etkili bir alternatif olarak blokzincir tabanlı bir çözüm önermektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the integration of blockchain technology into auction systems and proposes a model for selling lost items digitally, especially in public institutions. The study discusses the historical development of auctions and how they have become digital with the influence of technology, and aims to increase the efficiency, transparency and security of the auction process by recommending the sale of lost items on a decentralized, safe and transparent digital platform instead of physical marketplaces using blockchain. Additionally, a web platform design is presented to demonstrate the applicability of this model and the advantages, disadvantages and possible threats of the system are discussed. In conclusion, the thesis proposes a blockchain-based solution as a modern and effective alternative to traditional auction methods in the sale of lost items.