Sivas ilinde su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmelerin yapısal ve biyoteknik analizi
Structural and biotechnical analysis of aquaculture farms in Sivas province
- Tez No: 912101
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YEŞİLAYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma; Sivas İlinde su ürünleri yetiştiriciliği yapan işletmelerin sahip oldukları imkânlar ve sahada karşılaştıkları sıkıntıları belirlemek ve elde edilecek bilgilere göre su ürünleri sektörünün gelişmesini sağlayacak çözüm önerileri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Sivas bölgesinde ruhsatlı olarak su ürünleri üretim faaliyetinde bulunan toplam 32 adet işletme bulunmaktadır. Ağ kafeslerde yetiştiricilik yapan işletmelerin hepsine ve fiili kapasiteleri 10 ton/yıl üzerinde olan karasal işletmelerin tamamına gidilerek anket çalışması yapılmış, işletmelerin mevcut durumu ve problemlerinin ortaya konulmasına yönelik veriler toplanmıştır. Bu işletmelerin toplam proje kapasiteleri 5 637.5 ton/yıl olarak ve yavru üretim proje kapasiteleri toplamda 24 261 190 adet olarak tespit edilmiştir. Çalışma yapılan işletmelerde Teorik kapasite ağ kafeslerde 4644 ton/yıl, karada havuzlarda 162.5 ton/yıl ve 26 642 000 adet yavru olarak bulunmuştur. Yem değerlendirme oranı ağ kafeslerde (FCR) 0.97 ve karada havuzlarda (FCR) 1.075 olduğu hesaplanmıştır. Stok yoğunluğunun normal olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen verilerin değerlendirilmesi neticesinde, Sivas'taki su ürünleri işletmelerinin, üretim aşamalarında bilimsel verilere dayalı üretime yönlendirilmelerinin gerekliliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the opportunities and difficulties encountered in the field by aquaculture enterprises in Sivas Province and to present solution proposals that will ensure the development of the aquaculture sector according to the information to be obtained. There are a total of 32 enterprises licensed to produce aquaculture in the Sivas region. A survey was conducted by visiting all enterprises engaged in aquaculture in net cages and all land-based enterprises with actual capacities over 10 tons/year, and data was collected to reveal the current status and problems of the enterprises. The total project capacities of these enterprises were determined as 5 637.5 tons/year and the total juvenile production project capacities of 24 261 190 units. The theoretical capacity in the enterprises studied was found to be 4644 tons/year in net cages, 162.5 tons/year in land-based pools and 26 642 000 juveniles. The feed conversion ratio was calculated as 0.97 in net cages (FCR) and 1.075 in land-based pools (FCR). It was determined that the stock density was normal. As a result of the evaluation of the data obtained in the study, it was determined that the aquaculture enterprises in Sivas should be directed to production based on scientific data in the production stages.