Primary school teachers' perceptions towards giftedness and talent and their views about the adequacy of teacher training in the identification of gifted and talented children and improving these children's abilities in England primary schools
İngiltere'de ilkokulda çalışan sınıf öğretmenlerinin üstün zekalılık ve yeteneğe ilişkin algıları, üstün zekalı ve yetenekli çocukların belirlenmesinde ve yeteneklerinin geliştirilmesinde öğretmen eğitiminin yeterliliğine ilişkin görüşleri
- Tez No: 912120
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CHİNA MİLLS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Sheffield
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Psikolojik Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma İngiltere'de ilkokulda çalışan sınıf öğretmenlerinin üstün zekâ ve yetenek anlayışını derinlemesine incelemekte, üstün zekâlı ve yetenekli çocukların belirlenmesi ve yeteneklerinin geliştirilmesi konusunda kendi öğretmen eğitimlerinin yeterliliğine ilişkin görüşlerini araştırmaktadır. Bu kapsamda İngiltere'nin kuzeyinde bir ilkokulda çalışan bir kadın ve bir erkek olmak üzere iki sınıf öğretmeni ile görüşme yapılmıştır. Bu görüşmelerde on iki tane yarı yapılandırılmış soru sorulmuştur. Öğretmenlerden elde edilen görüşme verileri tematik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda öğretmenlerin bağlamsal arka planı, üstün zekâ lılık ve yetenek algıları, üstün zekâlı ve yetenekli çocukların eğitiminde öğretmen eğitimleri, üstün zekâlı ve yetenekli çocukları tanılama süreçleri, üstün zekâlı ve yetenekli çocuklar için sağlanan eğitim imkanları ve üstün zekâlı ve yetenekli çocukların eğitimi politikasına ilişkin görüşleri temalar olarak belirlenmiştir. İlkokul öğretmenlerinin üstün zekâlılık ve yetenek anlayışlarının farklı olduğu ve bu farklılıkların üstün zekâlı ve yetenekli çocukları tanılanma sürecine yansıdığı görülmüştür. Öğretmenlerin kavramsal anlayışları farklı olsa da her ikisi de üstün zekâlı ve yetenekli çocukların tanılanmasında aldıkları öğretmen eğitimin yetersiz olduğunu ve tanılamaya dair öz yeterliliklerinin düşük olduğunu ifade etmişlerdir. Üstün zekâlı ve yetenekli çocukların eğitimleri için mevcut koşullar çerçevesinde fırsatları genişletmeye çalıştıkları, bu çocuklara yönelik farklı bir müfredat hazırlanmasına gerek olmadığını belirtmişlerdir. Bu araştırma bağlamında daha güçlü sonuçlara varabilmek için gelecekte yapılması planlanan araştırmaların daha geniş bir katılımcıya ulaşması, öğretmenlerin üstün zekâlı ve yetenekli çocukların karakter özelliklerine ilişkin anlayışlarının bu çocukların tanılanma ve yeteneklerinin geliştirilmesi süreçlerine olası yansımalarının incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The major purpose of this study is to investigate the conception of giftedness and talent perceived by two primary school teachers in North East England. In addition, this study aims to explore primary school teachers' views regarding the adequacy of their training in identifying gifted and talented children and improving their abilities using qualitative approaches. That is, how primary school teachers evaluate their training in interpreting and implementing the gifted and talented policy of the UK. A qualitative approach using semi-structured individual interviews was used with one female and one male primary school teacher to explore those various issues. Thematic analysis was used to code the data. The main themes of this study were the contextual background of the participant, the perceptions towards giftedness and talent, teacher training in gifted and talented education, the interpretation and implementation of the gifted and talented policy (which includes the identification process, the type of provision, and the views about the government's policy), and miscellaneous information gained from the participants. This study found that primary school teachers' perceptions of giftedness and talent differ, reflecting the lack of consensus among theorists on understanding giftedness and talent. These differences influence the diagnostic criteria and the identification process of gifted and talented children. Although the theoretical backgrounds and beliefs of the teachers are different, both think that their training is inadequate in the identification process and they do not feel confident. Regarding improving gifted and talented children's abilities, they agree that they have tried to expand the opportunities in terms of the current circumstances and think there is no need for a different curriculum for gifted and talented children. In addition, in possible future studies, a broader participant should be reached to be able to gain stronger conclusions on this research topic, the personality of gifted and talented children, teachers' attitudes towards their personalities, and the effects of this issue in the identification of gifted and talented children and improving these children's abilities should be taken consideration. Lastly, it should be provided with more clear information about teacher training in the education of gifted and talented people in the UK