Sağlık Çalışanlarında Teknostres ile Mesleki Motivasyon, Algılanan İş Yükü ve Yaşam Kalitesi Arasındaki İlişkinin İncelenmesi
Investıgatıon of the Relatıonshıp Between Technostress and Professıonal Motıvatıon, Perceıved Workload and Qualıty of Lıfe in Healthcare Workers
- Tez No: 912122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜHEDA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, sağlık çalışanlarının teknostres düzeyleri ile mesleki motivasyon, algılanan iş yükü ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında, 23-47 yaş aralığında çeşitli meslek gruplarından (ergoterapist, fizyoterapist, hemşire, diğer) 300 sağlık çalışanından anket yoluyla veri toplanmıştır. Teknostres ölçeğinin alt boyutları olan tekno-aşırı yüklenme, tekno-istila, tekno-karmaşa, tekno-güvensizlik ve tekno-belirsizlik ile mesleki motivasyon, iş yükü ve yaşam kalitesi boyutları arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, sağlık çalışanlarının bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanımlarının aşırı yüklenme, verimlilik kaybı ve belirsizlik gibi stres faktörleri ile ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between healthcare workers' technostress levels and professional motivation, perceived workload, and quality of life. Data were collected via a survey from 300 healthcare workers aged between 23 and 47 from various professional groups (occupational therapists, physiotherapists, nurses, and others). The relationships between the sub-dimensions of the technostress scale—techno-overload, techno-invasion, techno-complexity, techno-insecurity, and techno-uncertainty—and the dimensions of professional motivation, workload, and quality of life were analyzed. The findings showed that healthcare workers' use of information and communication technologies is associated with stress factors such as overload, loss of productivity, and uncertainty.